13.11.2015

Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2015 r., sygn. I OSK 1165/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Borowiec, Sędzia del. WSA Iwona Kosińska, Protokolant asystent sędziego Dominika Sain-Knothe, po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 stycznia 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 1953/13 w sprawie ze skargi Z.M. na decyzję Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odprawy mieszkaniowej 1. uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej na rzecz Z.M. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 stycznia 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 1953/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Z.M. na decyzję Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odprawy mieszkaniowej.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że skarżący zamieszkuje w lokalu mieszkalnym na podstawie decyzji przydziału osobnej kwatery stałej z dnia [...] grudnia 1993 r. Został on zwolniony z zawodowej służby wojskowej w 1997 r. W dniu 29 sierpnia 2012 r. wystąpił do Dyrektora Oddziału Regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej o wypłatę odprawy mieszkaniowej w trybie art. 58a ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2010 r. Nr 206, poz. 1367 ze zm., dalej ustawa o zakwaterowaniu).

Decyzją z dnia [...] października 2012 r. Dyrektor Oddziału Regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Poznaniu umorzył postępowanie. Powyższa decyzja została utrzymana w mocy decyzją Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z dnia [...] listopada 2012 r. Wyrokiem z dnia 8 marca 2013 r. sygn. akt II SA/Wa 106/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił obie decyzje wydane w sprawie. Sąd wskazał, że aby ustalić czy stronie przysługuje prawo do spornego świadczenia, organ powinien przede wszystkim ustalić, w oparciu o jakie przepisy będzie badał materię istnienia tego uprawnienia, z uwzględnieniem w jakiej dacie zostało wszczęte niniejsze postępowanie administracyjne. Sąd wyjaśnił, że zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 28, poz. 143) do spraw wszczętych, a niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy ostatecznymi decyzjami administracyjnymi lub zawarciem umowy, stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym. Ponadto regułą jest rozstrzyganie spraw w oparciu o prawo obowiązujące w chwili orzekania. Z odstępstwa od tej generalnej zasady można skorzystać tylko wtedy, gdy dawne przepisy były dla strony względniejsze. Zdaniem Sądu, w realiach niniejszej sprawy, nie sposób uznać, że zachodzą przesłanki uprawniające do stosowania dawnych regulacji tj. do rozstrzygnięcia sprawy w oparciu o przepisy w dniu orzekania już nieaktualne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp