Wyrok NSA z dnia 31 lipca 2015 r., sygn. I OSK 2637/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędzia del WSA Dariusz Chaciński Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 31 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 maja 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 2434/12 w sprawie ze skargi K. K. na decyzję Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 7 maja 2013 r., sygn. akt I SA/Wa 2434/12, oddalił skargę K. K. na decyzję Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Decyzją z [...] października 1984 r. nr [...] Kierownik Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miejskiego w O., działając na podstawie art. 1, art. 3, art. 8, art. 15 i art. 23 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz.U. z 1974 r. Nr 10, poz. 64 ze zm.), orzekł o wywłaszczeniu za odszkodowaniem na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości położonej w O. przy ul. [...] stanowiącej działkę nr 93/4 o powierzchni 586 m2, z nieruchomości o powierzchni 1422 m2, uregulowanej w księdze wieczystej KW nr [...], a stanowiącej własność zmarłych W. i M. małż. K. Odszkodowanie w wysokości 74.349 złotych za nieruchomość wywłaszczoną ww. decyzją przyznano spadkobiercom po zmarłych właścicielach i złożono do depozytu sądowego do czasu przeprowadzenia postępowania spadkowego po W. i M. małż. K.
Pismem z 22 września 2006 r. K. K. - następca prawny byłych właścicieli - wystąpił do Wojewody Wielkopolskiego z wnioskiem o stwierdzenie nieważności ww. decyzji, zarzucając jej rażące naruszenie prawa, gdyż w trakcie wydania decyzji wywłaszczeniowej zarówno W. K. jak i jego żona M. K. nie żyli. Jednocześnie podniesiono, że stronami tego postępowania nie mogli być również następcy prawni W. i M. K., gdyż formalnie stali się oni znani dopiero w 2001 r., kiedy to przeprowadzono postępowanie spadkowe. Zarzucono również organowi wywłaszczeniowemu naruszenie zasady określonej w art. 10 k.p.a., gdyż nie zapewniono stronom czynnego udziału w każdym stadium postępowania ani wypowiedzenia się przed wydaniem decyzji. Zdaniem wnioskodawcy nieskuteczne było również skierowanie decyzji do potencjalnych spadkobierców (ustalonych samodzielnie przez organ) na adres, który był wówczas nieaktualny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty