Wyrok NSA z dnia 30 września 2015 r., sygn. I OSK 2313/14
Prawo dostępu do posiedzeń organów, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3 u.d.i.p., winno być rozumiane szeroko, zarówno jako prawo wstępu na te posiedzenia, jak i udostępnianie materiałów dokumentujących te posiedzenia, w tym materiałów audiowizualnych i teleinformatycznych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Jolanta Rajewska, Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.), Sędzia del. WSA Ewa Kwiecińska, Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska, po rozpoznaniu w dniu 30 września 2015r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 maja 2014 r. sygn. akt II SAB/Wa 145/14 w sprawie ze skargi L.M. na bezczynność Rady Miejskiej w Błoniu w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 6 grudnia 2013r. o udostępnienie informacji publicznej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 maja 2014 r., sygn. akt II SAB/Wa 145/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę L.M. na bezczynność Rady Miejskiej w Błoniu w przedmiocie rozpatrzenia wniosku z dnia 6 grudnia 2013 r. o udostępnienie informacji publicznej w postaci nagrania posiedzenia Rady Miejskiej w Błoniu.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że L.M. wniósł skargę na bezczynność Rady Miejskiej w Błoniu, dotyczącą niedostarczenia przez wymieniony organ żądanej wnioskiem z dnia 6 grudnia 2013 r., kopii nagrania (zapisu dźwiękowego) całości obrad XXXIX sesji Rady Miejskiej w Błoniu z dnia 18 listopada 2013 r. Skarżący zaznaczył, że zobowiązał się uiścić ewentualne koszty związane z udzieleniem żądanej informacji publicznej przy odbiorze nagrania. W odpowiedzi na wniosek organ przytoczył przepisy Statutu Miasta i Gminy Błonie dotyczące rejestracji posiedzeń Rady Miejskiej w Błoniu za pomocą wizji i fonii oraz pisemnego protokołu, ponadto poinformował o możliwości zapoznania się z protokołem z wymienionej wyżej sesji Rady, jak i odsłuchania zapisu fonii. Ponadto w piśmie z dnia 30 grudnia 2013 r. organ poinformował wnioskodawcę, że żądana informacja nie posiada cech informacji publicznej w związku z powyższym brak jest podstaw do wydania decyzji zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępnie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, póz. 1198 ze zm., dalej u.d.i.p.). Skarżący nie zgodził się z taką oceną, według niego informacja żądana we wniosku, czyli nagranie z sesji Rady, stanowi informację publiczną i dlatego należało ją udostępnić, w formie i trybie wskazanym we wniosku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty