14.10.2015

Wyrok NSA z dnia 14 października 2015 r., sygn. I OSK 341/14

Mianem czynności materialno-technicznych określa się te działania organów administracji, które będąc czynnościami faktycznymi, oparte są na wyraźnej podstawie prawnej i wywołują konkretne skutki prawne.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Pocztarek NSA Elżbieta Kremer Protokolant sekretarz sądowy Paweł Florjanowicz po rozpoznaniu w dniu 14 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 listopada 2013 r. sygn. akt II SA/Wa 1066/13 w sprawie ze skargi P.T. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżone postanowienie i decyzję Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...]; 2. zasądza od P.T. na rzecz Komendanta Głównego Policji kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 listopada 2013 r. sygn. akt II SA/Wa 1066/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi P.T., uchylił postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że decyzją z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] Małopolski Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, działając na podstawie art. 134 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej k.p.a.) w związku z § 27 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 września 2002 r. w sprawie szczegółowych praw i obowiązków oraz przebiegu służby policjantów (Dz. U. Nr 151, poz. 1261, dalej rozporządzenie) odmówił P.T. - byłemu funkcjonariuszowi Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w B., sprostowania świadectwa służby z dnia 10 marca 1989 r., wydanego przez Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Tarnowie. Organ uznał, że treść przedmiotowego świadectwa została sporządzona w sposób zgodny z prawdą i odzwierciedlający rzeczywistą drogę zawodową skarżącego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne