Wyrok NSA z dnia 26 sierpnia 2015 r., sygn. I OSK 794/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędzia del. WSA Adam Jutrzenka - Trzebiatowski Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 26 sierpnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 17 grudnia 2013 r. sygn. akt III SA/Łd 898/13 w sprawie ze skargi J. B. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 17 grudnia 2013 r. sygn. akt III SA/Łd 898/13 uchylił rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] oraz rozkaz personalny Komendanta Powiatowego Policji w [...] z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia J. B. ze służby oraz orzekł, że zaskarżony rozkaz personalny nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach prawnych oraz faktycznych sprawy.
Komendant Powiatowy Policji w [...] rozkazem personalnym z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...], wydanym na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 9 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r., Nr 287, poz. 1687 ze zm.) oraz art. 108 k.p.a., zwolnił J. B. ze służby w Policji z dniem 18 kwietnia 2013 r., nadając tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu rozkazu personalnego organ wyjaśnił, że postanowieniem z dnia [...] marca 2012 r. prokurator Prokuratury Rejonowej [...] przedstawił J. B. zarzut popełnienia przestępstwa przewidzianego w art. 228 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r., Nr 88, poz. 553 ze zm., dalej k.k.). Tego samego dnia prokurator zastosował wobec policjanta środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych funkcjonariusza Policji. W dniu 27 marca 2013 r. Komendant Powiatowy Policji w [...] wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie zwolnienia J. B. ze służby na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 9 ustawy o Policji. W dniu [...] kwietnia 2013 r. Sąd Rejonowy w [...] zmienił postanowienie tego Sądu z dnia [...] marca 2013 r. w ten sposób, że uchylił wobec J. B. środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych. Komendant Powiatowy Policji w [...], działając na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy o Policji, rozkazem z dnia [...] kwietnia 2013 r. zawiesił policjanta w czynnościach służbowych od dnia [...] kwietnia 2013 r. na 3 miesiące, nadając tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Następnie kolejnym rozkazem z dnia [...] kwietnia 2013 r. orzekł o rozwiązaniu stosunku służbowego z J. B., wskazując, że wobec policjanta spełnione zostały przesłanki przewidziane w art. 41 ust. 2 pkt 9 ustawy o Policji uzasadniające zwolnienie funkcjonariusza ze służby. J. B. zawieszony jest w czynnościach służbowych od dnia [...] marca 2012 r. Upłynął zatem okres 12 miesięcy zawieszenia funkcjonariusza w czynnościach służbowych. Ponadto nie ustały przyczyny takiego zawieszenia. Prowadzone przeciwko stronie postępowanie karne w sprawie o sygn. akt [...], będące podstawą zawieszenia policjanta w czynnościach, nadal jest w toku i nie jest możliwe określenie terminu zakończenia tego postępowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty