Wyrok NSA z dnia 26 maja 2015 r., sygn. I OSK 947/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędzia del. WSA Marian Wolanin (spr.) Protokolant: starszy inspektor sądowy Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 lutego 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 2408/13 w sprawie ze skargi J. C. na decyzję Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie odmowy wypłaty odprawy mieszkaniowej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej na rzecz J. C. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 lutego 2014 r., sygn. akt II SA/Wa 2408/13, sprostowanym postanowieniem z dnia 19 lutego 2014 r., sygn. akt II SA/Wa 2408/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpatrzeniu skargi J. C., uchylił decyzję Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z dnia [...] lipca 2011 r., Nr [...] i poprzedzającą ją decyzję tego organu z dnia [...] stycznia 2011 r., Nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie odmowy wypłaty odprawy mieszkaniowej.
W uzasadnieniu wyroku wskazano, że J. C. złożył w dniu [...] lipca 2010 r. wniosek do Dyrektora Oddziału Regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Bydgoszczy o wypłatę odprawy mieszkaniowej. Decyzją z dnia [...] stycznia 2011 r. Dyrektor Oddziału Regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Bydgoszczy umorzył postępowanie w sprawie wydania decyzji o wypłacie na rzecz wnioskodawcy odprawy mieszkaniowej, ponieważ wnioskodawca zakończył pełnienie służby z dniem 31 sierpnia 2009 r., dlatego jego wniosek nie mógł być rozpatrzony w trybie administracyjnym. Po przeprowadzeniu kolejnych postępowań wobec powołanej decyzji, Prezes Wojskowej Agencji Mieszkaniowej utrzymał ją w mocy decyzją z dnia [...] lipca 2011 r. Organ odwoławczy stwierdził, że do dnia 30 czerwca 2010 r. w sprawach wypłaty odprawy mieszkaniowej obowiązywały przepisy ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, według których odprawę mieszkaniową wypłacało się na podstawie umowy zawartej między dyrektorem oddziału regionalnego Agencji a osobą uprawnioną, dlatego sprawa ta miała charakter cywilnej, a nie administracyjnej. Przepis art. 23 powołanej ustawy stanowił, że odprawa mieszkaniowa była świadczeniem wypłacanym żołnierzowi zwalnianemu z zawodowej służby wojskowej, dlatego decydujące znaczenie dla uprawnień żołnierza do odprawy mieszkaniowej miał stan istniejący w chwili zwolnienia go z zawodowej służby wojskowej. Uzasadnia to stosowanie w odnośnym zakresie przepisów ustawy obowiązujących w chwili zwolnienia żołnierza ze służby. W niniejszej sprawie nie będą więc miały zastosowania przepisy ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 lipca 2010 r. Wniosek o wypłatę odprawy mieszkaniowej złożony po dniu 1 lipca 2010 r., w sytuacji nabycia prawa do odprawy na podstawie przepisów obowiązujących do dnia 30 czerwca 2010 r., nie może być zatem rozpatrywany jako czynność prawna wszczynająca postępowanie w przedmiocie realizacji prawa do odprawy, w myśl znowelizowanych przepisów obowiązujących od dnia 1 lipca 2010 r., dlatego wszczęte, na wniosek J. C., postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji dotyczącej wypłaty odprawy mieszkaniowej jest bezprzedmiotowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty