Wyrok NSA z dnia 7 maja 2015 r., sygn. I OSK 2153/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie : Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Morys Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.) Sędzia WSA del. Przemysław Szustakiewicz Protokolant st. asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 7 maja 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 5 czerwca 2013 r. sygn. akt II SA/Rz 254/13 w sprawie ze skargi B. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego o rozgraniczenie nieruchomości 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy Ż. z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie na rzecz B. S. kwotę 837 (osiemset trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 5 czerwca 2013 r., sygn. akt II SA/Rz 254/13, oddalił skargę B. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie rozgraniczenia nieruchomości.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Pismem z dnia 25 lipca 2012 r. B. S. złożyła do Wójta Gminy Ż. wniosek o rozgraniczenie nieruchomości w obrębie G. M. pomiędzy działką nr 134/1 (stanowiącą jej własność) a działką nr 135/1 (własność M. T.). We wniosku skarżąca podała, że decyzją z dnia [...] sierpnia 2010 r., nr [...] Wójt Gminy Ż. zatwierdził rozgraniczenie nieruchomości nr 135/1 i 134/1, decyzja ta była dla niej niekorzystna, wniosła "sprzeciw". Podała, że Sąd Rejonowy w Dębicy wezwał M. T. (wnioskodawczynię) do uiszczenia opłaty od wniosku o rozgraniczenie. Wobec nieuiszczenia opłaty wniosek ten został zwrócony. Podała, że w dniu 14 listopada 2011 r. zwróciła się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie o stwierdzenie nieważności decyzji z dnia [...] sierpnia 2010 r. Postanowieniem z dnia [...] stycznia 2012 r. ([...]) organ odmówił wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenie nieważności decyzji, wskazując, że z chwilą wniesienia przez B. S. wniosku o przekazanie sprawy Sądowi, decyzja rozgraniczeniowa z dnia 30 sierpnia 2010 r. utraciła moc wiążącą i nie istnieje w obrocie prawnym. Powołując się na orzecznictwo sądowe wnioskodawczyni podała, że w jej ocenie niedopuszczalnym jest traktowanie decyzji rozgraniczeniowej jako prawomocnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty