Wyrok NSA z dnia 4 sierpnia 2015 r., sygn. I OSK 1044/14
Przepis art. 174 pkt 1 ustawy P.p.s.a. przewiduje dwie postacie naruszenia prawa materialnego, a mianowicie błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie. Błędna wykładnia oznacza nieprawidłowe zrekonstruowanie treści normy prawnej wynikającej z konkretnego przepisu, czyli mylne rozumienie określonej normy prawnej, natomiast niewłaściwe zastosowanie to dokonanie wadliwej subsumcji przepisu do ustalonego stanu faktycznego, czyli niezasadne uznanie, że stan faktyczny sprawy odpowiada hipotezie określonej normy prawnej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Kamińska, Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.), Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński, Protokolant asystent sędziego Aleksander Jakubowski, po rozpoznaniu w dniu 4 sierpnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 11 kwietnia 2013 r. sygn. akt IV SA/Po 145/13 w sprawie ze skargi J. W., R. P. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 11 kwietnia 2013 r., sygn. akt IV SA/Po 145/13, oddalił skargę J. W. i R. P. na opisaną w sentencji decyzję Wojewody Wielkopolskiego.
W uzasadnieniu tego wyroku Sąd wskazał, iż pismami z dnia [...] sierpnia 1999r. i [...] sierpnia 1999 r. C. P., R. W. oraz J. W. zwrócili się o zwrot nieruchomości położonej w Poznaniu stanowiącej dawną działkę nr [...], której aktualnie odpowiadają części działek o nr [...]. Nieruchomość stanowiąca działkę nr [...] z arkusza mapy [...], obrębu C., o powierzchni 65.829 m², położona w Poznaniu przy ul. [...], zapisana w księdze wieczystej przejęta została na rzecz Skarbu Państwa na podstawie ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1961 r. Nr 18, poz. 94) aktem notarialnym z dnia [...] lipca 1973 r., rep. [...]. Zgodnie z decyzją Prezydium Rady Narodowej miasta Poznania, Wydział Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia [...] lipca 1972 r., nr [...] o zatwierdzeniu planu realizacyjnego, przedmiotową nieruchomość nabyto pod budowę [...]. Jak wynika z postanowienia Sądu Rejonowego w Poznaniu z dnia [...] lutego 2000 r., sygn. [...], całość spadku po J. W. nabyła J. W. Natomiast mocą postanowienia Sądu Rejonowego Poznań - N. M. i W. w Poznaniu z dnia [...] października 2010 r., sygn. [...], spadek po C. P. nabyli R. P., R. P. i R. P., którzy podtrzymali wniosek o zwrot przedmiotowej nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty