Postanowienie NSA z dnia 27 listopada 2015 r., sygn. II GZ 758/15
Wstrzymanie wykonania aktu
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Korycińska po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia P.Sp. z o.o. Spółki komandytowej z siedzibą w W. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 23 lipca 2015 r. sygn. akt III SA/Kr 768/15 w zakresie odmowy wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi P. Sp. z o.o. Spółki komandytowej z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry postanawia oddalić zażalenie.
Uzasadnienie
I
Wojewódzki Sąd Administracyjny w K., postanowieniem objętym zażaleniem, odmówił P. Sp. z o.o. Spółce komandytowej z siedzibą w W. wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji, w sprawie z skargi Spółki na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] kwietnia 2015 r., w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.
W uzasadnieniu postanowienia Sąd I instancji stwierdził, że w skardze skarżąca zawarła wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji, wskazując że nie do pogodzenia z zasadą państwa prawnego byłoby wykonywanie decyzji obarczonych rażącymi wadami, zwłaszcza gdy wykonanie zaskarżonych decyzji oznacza bezpośrednio niekorzystne dla obywatela skutki finansowe. Spółka stwierdziła również, że wstrzymanie wykonania zaskarżonych decyzji jest zasadne, gdyż zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia stronie znacznej szkody, albowiem wykonanie tych decyzji wiązałoby się z koniecznością zapłaty dobrowolnie lub w drodze egzekucji spornej kwoty kary pieniężnej w znacznej wysokości. Skarżąca zaznaczyła ponadto, że prowadzi kilkanaście analogicznych postępowań w skali Polski, co w przypadku wykonania kwestionowanych decyzji oznaczałoby znaczną stratę finansową dla spółki, która z uwagi na specyfikę powadzenia działalności i związaną z nią konieczność częstego wypłacania wygranych dla graczy, wymaga dysponowania na bieżąco środkami pieniężnymi. Strona wyjaśniła, że musi także regulować bieżące zobowiązania, w tym wobec podmiotów świadczących usługi serwisowe, a jakikolwiek przestój w płatnościach oznaczałby automatycznie brak możliwości kontynuowania działalności, a co za tym idzie uzyskiwania przychodów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty