09.01.2015 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 9 stycznia 2015 r., sygn. II GSK 2761/14

Odrzucenie skargi

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Robotowska po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. S.A. z siedzibą w W. oraz N. C. z siedzibą w A., J. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 lipca 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 416/14 w sprawie ze skargi A. S.A. z siedzibą w W. oraz N. C. z siedzibą w A., J. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia patentu na wynalazek postanawia: 1. sprostować z urzędu w zaskarżonym postanowieniu oczywiste omyłki w oznaczeniu skarżącej polskiej spółki w ten sposób, że w sentencji (w wersie 9. i 17.), a także w uzasadnieniu (w wersie 3., 27. i 32. na stronie 2.; w wersie 3., 7. i 27. na stronie 3.) w miejsce skrótu "Sp. z o.o." wpisać "S.A."; 2. oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 3 lipca 2014 r. (sygn. akt VI SA/Wa 416/14) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 270, ze zm.; zwanej dalej "p.p.s.a."), odrzucił skargę A. S.A. z siedzibą w W. w sprawie ze skargi tejże spółki oraz N. C. z siedzibą w J. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2013 r. (nr [...]) w przedmiocie odmowy udzielenia patentu na wynalazek.

I.

Sąd pierwszej instancji wyjaśnił w uzasadnieniu postanowienia, że wskazane wyżej podmioty (tj. polska spółka oraz podmiot japoński) - reprezentowane przez rzecznika patentowego E. M. - wniosły do WSA w Warszawie skargę na opisaną wyżej decyzję Urzędu Patentowego RP. Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału VI WSA w Warszawie z dnia 31 stycznia 2014 r. pełnomocnik skarżących spółek został wezwany do usunięcia braków formalnych skargi - w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi - poprzez złożenie oryginału lub poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii dokumentu wskazującego na sposób oraz osoby umocowane do reprezentacji skarżących spółek, a także pełnomocnictw do działania w ich imieniu przed sądami administracyjnymi. Wezwanie to zostało doręczone pełnomocnikowi skarżących w dniu 13 lutego 2014 r., a zatem termin do uzupełnienia powyższych braków upływał z dniem 20 lutego 2014 r. Pismem z dnia 20 lutego 2014 r. pełnomocnik skarżących spółek, powołując się na art. 84 p.p.s.a., wystąpił z wnioskiem o przedłużenie terminu do usunięcia braków formalnych skargi do dnia 20 kwietnia 2014 r., wskazując że za uwzględnieniem wniosku przemawia okoliczność zmiany formy organizacyjnej A. Sp. z o.o. i konieczność dokonania odnośnych zmian w aktach sprawy w Urzędzie Patentowym RP, a także fakt powołania nowego zarządu spółki po dłuższym czasie właściwej reprezentacji spółki i konieczność zaznajomienia nowego zarządu spółki z wszystkimi sprawami spółki, co wydłuża czas niezbędny do uzyskania wymaganych dokumentów. W przypadku nieuwzględnienia wspomnianego wniosku, pełnomocnik skarżących spółek wniósł o zawieszenie postępowania w trybie przewidzianym w art. 125 § 1 pkt 3 p.p.s.a. ze względu na zmiany dotyczące organizacji prawnej skarżącej A. Sp. z o.o., bądź na zgodny wniosek stron, w trybie art. 126 p.p.s.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp