Wyrok NSA z dnia 2 lipca 2015 r., sygn. II GSK 1238/14
Ochrona zdrowia
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Sędzia del. WSA Inga Gołowska Protokolant asystent sędziego Nina Szyller po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Powiatu Miasta J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 18 grudnia 2013 r., sygn. akt V SA/Wa 1309/13 w sprawie ze skargi Powiatu Miasta J. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] marca 2013 r., nr [...] w przedmiocie nakazu zwrotu wypłaconych środków pieniężnych do budżetu państwa 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z dnia [...] kwietnia 2012 roku nr [...]; 3. zasądza od Ministra Pracy i Polityki Społecznej na rzecz Powiatu Miasta J. 8.917 (osiem tysięcy dziewięćset siedemnaście) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 28 listopada 2013 r. oddalił skargę Powiatu Miasta J. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie nakazu zwrotu wypłaconych środków pieniężnych.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w W. (dalej: Prezes Zarządu Funduszu) decyzją z [...] kwietnia 2012 r. znak: [...], powołując się na art. 45 i 49e ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze zm. - dalej: ustawa o rehabilitacji) nakazał skarżącemu zwrot środków przekazanych w 2003 r. Powiatowi Miastu J., według algorytmu na podstawie art. 48 ust. 1 pkt. 1 ustawy o rehabilitacji, które następnie zostały przyznane i wypłacone przez Miasto w 2003 r. pracodawcom z tytułu realizacji umów o zwrot kosztów poniesionych w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych, stosownie do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności, w łącznej kwocie 387.791,11 zł wraz z odsetkami liczonymi w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty