29.10.2015 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 29 października 2015 r., sygn. I GSK 484/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Lidia Ciechomska-Florek (spr.) Protokolant Milena Dąbkowska po rozpoznaniu w dniu 29 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. W. (uprzednio O.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L. z dnia 10 października 2013 r.; sygn. akt III SA/Lu 379/13 w sprawie ze skargi E. O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. P. z dnia [...] marca 2013 r.; nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w L.; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w B. P. na rzecz E. W. 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w [a] wyrokiem z dnia 19 grudnia 2013 r. sygn. akt III SA/Lu379/13, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, obecnie tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.; dalej powoływanej jako " p.p.s.a.", oddalił skargę [a] [a] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [a] [a] z dnia [a] r w przedmiocie długu celnego.

Sąd I instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu ustalenia faktyczne i stanowisko organów celnych orzekających w sprawie. Stwierdziły one, że [a] [a] zgłosiła w dniu [a] r. do procedury dopuszczenia do obrotu sprowadzony ze [a] używany samochód osobowy marki [a] [a] rok produkcji [a] . Do zgłoszenia celnego dołączyła m.in. rachunek z dnia [a] r. wystawiony przez [a] [a]-[a] GmbH, określający wartość importowanego pojazdu na kwotę[a] CHF i ocenę techniczną z dnia [a] r. Nr [a], wykonaną przez [a] [a]. Zgłoszenie celne zostało przez organ celny przyjęte, jako odpowiadające wymogom formalnym.

W wyniku kontroli zgłoszenia celnego przeprowadzonej przez organ celny w trybie art. 78 § 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny ( Dz. Urz. Nr L 302 19 października 1992 r. ze zm.; dalej: WKC) organ celny stwierdził, że wartość samochodu zadeklarowana w zgłoszeniu celnym rażąco odbiega od wartości podobnych pojazdów na rynku kraju eksportu. Korzystając z katalogu [a]go [a] nr [a] r., organ ustalił, że cena pojazdu marki [a] [a] z [a] r. na rynku [a] wynosiła [a] CHF. Organ pierwszej instancji przyjmując procentowy stopień uszkodzeń pojazdu wyliczył wartość pojazdu na kwotę 4879 CHF.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp