08.12.2015

Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2015 r., sygn. II GSK 1594/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak Protokolant asystent sędziego Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 6 marca 2012 r. sygn. akt II SA/Bk 871/11 w sprawie ze skargi M. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w B.; 2. zasądza od M. L. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w B. 2600 (dwa tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z dnia 6 marca 2012 r. o sygn. akt II SA/Bk 871/11, po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. (dalej: Dyrektor) z dnia [...] października 2011 r. nr [...] nakładającą karę pieniężną za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry, uchylił zaskarżoną decyzję i decyzję organu I instancji, orzekł o klauzuli ochrony tymczasowej oraz zasądził od Dyrektora na rzecz skarżącej koszty postępowania sądowego.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.

Decyzją z dnia [...] października 2011 r. Dyrektor utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z dnia [...] lipca 2011 r. wymierzającą M. L., na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.), dalej: u.g.h., karę pieniężną w wysokości 12 000 zł z tytułu urządzania gier na automacie pn. [...] poza kasynem gry tj. w określonym decyzją lokalu. Zdaniem organu odwoławczego z zebranego w sprawie materiału dowodowego jednoznacznie wynika, że ujawniony w lokalu automat do gry [...], służył gościom hotelowym do gier o wygrane pieniężne, które wypłacała osobiście strona. Wygrane były zapisywane w założonym do tego celu zeszycie. Automat nie miał numerów i oznaczeń, nie posiadał poświadczenia rejestracji, a strona nie dysponowała zezwoleniem na urządzanie gier na automatach ani koncesją na prowadzenie kasyna gry. Jak stwierdził Dyrektor, art. 89 u.g.h. nie został uchylony wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, toteż organ nie mógł odmówić zastosowania tego przepisu jako niezgodnego z Konstytucją RP. Ustawa o grach hazardowych w swojej treści nie ogranicza możliwości stosowania art. 89 żadnymi innymi okolicznościami, w tym ukaraniem osoby podlegającej karze pieniężnej na podstawie tego przepisu, karą w odrębnie prowadzonym postępowaniu karnym skarbowym. Nadto Dyrektor uznał, że gra na automacie nie mieści się w definicji usługi, przewidzianej w art. 1 pkt 2 dyrektywy 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie norm i przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (Dz. U. UE z dnia 21 lipca 1998 r. L 204, s. 37; Polskie wydanie specjalne z 2004 r. rozdz. 13, t. 20, s. 337) zatem w tym zakresie u.g.h. nie podlegała notyfikacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty