27.08.2015

Wyrok NSA z dnia 27 sierpnia 2015 r., sygn. II GSK 845/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Stanisław Gronowski (spr.) Sędzia del. WSA Mirosław Trzecki Protokolant Mateusz Rogala po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej F.SA w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 11 grudnia 2013 r. sygn. akt I SA/Gd 1260/13 w sprawie ze skargi F.SA w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 11 lipca 2013 r. nr . w przedmiocie określenia wysokości nieprzekazanej kwoty 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla zaskarżone postanowienie oraz utrzymane nim w mocy postanowienie Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w G.z dnia 23 maja 2013 r. nr ., 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w G. na rzecz F.SA w W. kwotę 720 (siedemset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 11 grudnia 2013 r. sygn. akt I SA/Gd 1260/13, po rozpoznaniu sprawy ze skargi F.S.A. w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 11 lipca 2013 r. nr .w przedmiocie określenia dłużnikowi zajętej wierzytelności wysokości nieprzekazanej kwoty, oddalił skargę.

Wyrok zapadł na tle następującego stanu faktycznego sprawy:

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w G., dalej "organ egzekucyjny", pismem z dnia 20 listopada 2012 r. nr ., doręczonym w dniu 23 listopada 2012 r., zawiadomił F.SA w W., dalej "bank", aby bez zgody organu egzekucyjnego nie dokonywał wypłat z rachunków bankowych "K. Spółki Akcyjnej W, lecz bezzwłocznie przekazywał zajętą kwotę organowi egzekucyjnemu na pokrycie dochodzonych należności.

Jako podstawę prawną organ egzekucyjny wskazał przepis art. 80 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm., dalej "u.p.e.a."). W myśl tego przepisu organ egzekucyjny dokonuje zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego przez przesłanie do banku, a jeżeli bank posiada oddziały - do właściwego oddziału, zawiadomienia o zajęciu wierzytelności pieniężnej zobowiązanego z rachunku bankowego do wysokości egzekwowanej należności pieniężnej wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia w terminie dochodzonej wierzytelności oraz kosztami egzekucyjnymi. Organ egzekucyjny jednocześnie wzywa bank, aby bez zgody organu egzekucyjnego nie dokonywał wypłat z rachunku bankowego do wysokości zajętej wierzytelności, lecz bezzwłocznie przekazał zajętą kwotę organowi egzekucyjnemu na pokrycie egzekwowanej należności albo zawiadomił organ egzekucyjny, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, o przeszkodzie w dokonaniu wpłaty.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp