16.10.2015

Wyrok NSA z dnia 16 października 2015 r., sygn. II GSK 2236/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia del. WSA Mirosław Trzecki (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 16 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej C. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 31 marca 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 3574/13 w sprawie ze skargi C. D. na decyzję Głównego Inspektora J. H. A. R. - S. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie nakazu prawidłowego oznaczenia produktu 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla zaskarżoną decyzją oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Z. W. Inspektora J. H. A. R.-S. z dnia [...] r. (nr [...]), 3. zasądza od Głównego Inspektora J. H. A. R. - S. na rzecz C. D. 580 zł (pięćset osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

II GSK 2236/14

U Z A S A D N I E N I E

Wyrokiem z dnia 31 marca 2014 r. o sygn. akt VI SA/Wa 3574/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.; zw. dalej "p.p.s.a."), oddalił skargę C. D. na decyzję Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych z dnia [...] października 2013 r. (nr [...]), którą organ ten utrzymał w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych z dnia [...] czerwca 2013 r. nakazującą skarżącemu poddanie zabiegowi prawidłowego oznakowania określonej partii zafałszowanego artykułu rolno-spożywczego o nazwie "Makaron domowy kolanko z falbanką a’400g" przez zamieszczenie w oznakowaniu wyrobu w sposób zgodny z przepisami określenia "makaron z kurkumą" lub "makaron z dodatkiem kurkumy" oraz usunięcie określenia "domowy".

Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu ustalenia faktyczne i stanowisko organów administracji orzekających w sprawie. Organy te ustaliły, że w dniach [...]-[...] marca 2013 r. inspektorzy [...] Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w S., przeprowadzili kontrolę w przedsiębiorstwie skarżącego C. D. (prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Handlowe i Usługowe "M."), pobierając próbki artykułu o nazwie "Makaron domowy kolanko z falbanką a’400g" - w celu oceny jego oznakowania. Stwierdzono, że według składu surowcowego (wskazanego drobną czcionką na tylnej stronie opakowania) makaron ten został wyprodukowany z mąki pszennej, wody i kurkumy. Zdaniem organów administracji, użyte w nazwie określenie "domowy" sugeruje konsumentom tradycyjną metodę produkcji z wykorzystaniem jaj bez dodatku substancji barwiących, aromatów, substancji wzbogacających (witamin, przypraw jak kurkuma), które to substancje nie są stosowane w produkcji domowej makaronów. Umieszczenie na odwrotnej stronie opakowania drobną czcionką informacji o kurkumie jako składniku produktu jest natomiast niewystarczające dla szybkiego zidentyfikowania przez konsumenta artykułu, z którym ma do czynienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp