01.12.2015

Wyrok NSA z dnia 1 grudnia 2015 r., sygn. II GSK 44/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia del. WSA Inga Gołowska Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 5 września 2013 r. sygn. akt III SA/Gd 309/13 w sprawie ze skargi F. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie zmiany decyzji w zakresie proponowanego miejsca urządzania gier 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od F. Spółki z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w G. 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 września 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w G., działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.; zw. dalej "p.p.s.a."), oddalił skargę "F." Spółki z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] lutego 2013 r., którą organ ten uchylił w całości swoją wydaną w I instancji decyzję z dnia [...] listopada 2012 r. o odmowie dokonania zmiany udzielonego skarżącej spółce zezwolenia na urządzenia i prowadzenie gier na automatach o niskich wygranych na terenie województwa pomorskiego oraz przekazał tę sprawę do ponownego rozpoznania.

Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu ustalenia faktyczne i stanowisko Dyrektora Izby Celnej wyrażone w kontrolowanych decyzjach administracyjnych. Organ ten ustalił, że wnioskiem z dnia 18 października 2012 r. skarżąca spółka zwróciła się do Dyrektora Izby Celnej w G. o zmianę zezwolenia na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych na terenie województwa pomorskiego (udzielonego decyzją Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia [...] listopada 2008 r.) - w zakresie jednego z proponowanych miejsc urządzania gier. W decyzji wydanej w I instancji Dyrektor Izby Celnej odmówił dokonania wnioskowanej przez stronę zmiany zezwolenia, powołując się na art. 135 ust. 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.), który zakazuje zmiany decyzji udzielającej zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie urządzania gier na automatach o niskich wygranych poprzez zmianę miejsca urządzania gry. Jednocześnie organ administracji nie podzielił stanowiska strony, że wspomniany przepis ustawy o grach hazardowych jest bezskuteczny z uwagi na brak jego notyfikacji Komisji Europejskiej w myśl przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 98/34/WE z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie norm i przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (Dz. Urz. WE L 204 z dnia 21 lipca 1998 r., s. 37 z późn. zm.; polska wersja językowa - Dz. Urz. UE Wydanie Specjalne - Rozdział 13, tom 20, s. 337; dalej: dyrektywa nr 98/34/WE). Jednakże po rozpoznaniu odwołania spółki, Dyrektor Izby Celnej - powołując się na art. 233 § 2 w związku z art. 253a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 135 ust. 2 i art. 8 ustawy o grach hazardowych, uchylił w całości swoją wcześniejszą decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Organ administracji - odwołując się do rozwiązania przyjętego w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 listopada 2009 r. (sygn. akt II GPS 2/09) oraz do treści art. 8 ustawy o grach hazardowych - uznał, że wniosek strony dotyczący zmiany zezwolenia powinien zostać rozpatrzony w trybie szczególnym, w oparciu o art. 253a Ordynacji podatkowej. Dodał, że z uwagi na brak ustalenia podstawowych przesłanek zastosowania wspomnianego przepisu oraz brak zebrania dowodów potwierdzających lub zaprzeczających ich istnieniu koniecznym było uchylenie decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia w celu przeprowadzenia postępowania dowodowego w powyższym zakresie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne