Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2015 r., sygn. II GSK 1412/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska Sędziowie NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Marzenna Zielińska Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. Spółki jawnej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 7 stycznia 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 1940/13 w sprawie ze skargi D. Spółki jawnej w P. na decyzję Urzędu Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
I
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., wyrokiem objętym skargą kasacyjną, oddalił skargę D. P., K. Spółka Jawna z siedzibą w P. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2012 r. w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
w dniu 19 października 2010 r. W. Z. (dalej: uczestnik) wniósł sprzeciw wobec decyzji Urzędu Patentowego RP z dnia [...] grudnia 2009 r. o udzieleniu na rzecz skarżącej spółki prawa ochronnego na znak towarowy słowny D. o nr [...], przeznaczony do oznaczenia towarów w klasie 31, tj. dodatki mineralno-witaminowe do pasz i karmy dla zwierząt domowych oraz hodowlanych, pasze i karmy dla zwierząt, prefiksy dla zwierząt domowych i hodowlanych. W podstawie materialnoprawnej prawnej sprzeciwu powołano art. 131 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm., dalej: p.w.p.) oraz art. 131 ust. 2 pkt 1 p.w.p. Wnoszący sprzeciw wyjaśnił, że w 1990 r. zawarł wraz z K. K. i A. P. umowę spółki cywilnej, w ramach, której świadczyli usługi sanitarno-weterynaryjne, zabiegi zoohigieniczne oraz profilaktyczno-lecznicze przez rozprowadzanie specyfików weterynaryjnych do leczenia i celów hodowlanych. Od 1995 r. spółka działała w niezmienionym składzie, używając nazwy "D.". W dniu 25 lipca 1996 r. złożyła do Urzędu Patentowego RP wniosek o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy "D.", który został zarejestrowany pod numerem [...] i przeznaczony do oznaczania towarów w klasie 31. W 2002 r. spółka uległa przekształceniu w spółkę jawną i została wpisana do rejestru przedsiębiorców pod nazwą "D." Spółka jawna K. K., A. P., W. Z. Prawo ochronne na znak towarowy "D." o nr [...] wygasło w dniu 25 lipca 2006 r. W sprzeciwie podniesiono także, że A. P., będąc wspólnikiem spółki D., zawarł w dniu 27 grudnia 2004 r. umowę nowej spółki cywilnej, która po przekształceniu w spółkę jawną została zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców, a jej wspólnikami w chwili wpisu do KRS byli wszyscy wspólnicy (z wyjątkiem wnoszącego sprzeciw) spółki "D." Spółka jawna, K. K., A. P., W. Z. W dniu 26 lipca 2008 r., tj. dzień po upływie dwóch lat od wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy "D." o nr [...], nowopowstała spółka pod ówczesną nazwą D. Spółka jawna złożyła wniosek o udzielenie na jej rzecz prawa ochronnego na znak towarowy D. Następnie spółka ta zmieniła nazwę na D. P., K. Spółka jawna i powiadomiła o zmianie Urząd Patentowy RP, który udzielił na jej rzecz prawa ochronnego na znak towarowy decyzją z dnia [...] grudnia 2009 r. W ocenie uczestnika używanie znaku towarowego D. [...] przez uprawnioną narusza przysługujące mu, jako byłemu wspólnikowi istniejącej wcześniej spółki "D." Spółka jawna K. K., A. P., W. Z. prawa do firmy D. Podniósł, że wraz ze wspólnikami tej spółki budował siłę marki D. od 1995 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty