Wyrok NSA z dnia 21 sierpnia 2015 r., sygn. I GSK 72/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia del. WSA Mirosław Trzecki (spr.) Protokolant Agata Zdunek po rozpoznaniu w dniu 21 sierpnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 16 września 2014 r., sygn. akt I SA/Bd 723/14 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w T. 900 (dziewięćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej w niniejszej sprawie jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 16 września 2014 r. sygn. akt I SA/Bd 723/14, którym oddalono skargę M. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] wydaną w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego.
Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu ustalenia faktyczne i stanowisko organów podatkowych orzekających w sprawie. Organy te ustaliły, że M. K. (prowadzący działalność gospodarczą jako F. "G." M. K.) dokonał w dniu [...] października 2008r. nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki V. [...] nr nadwozia [...] o pojemności skokowej silnika 2401 cm3 i roku produkcji 2004. Naczelnik Urzędu Celnego wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w przedmiocie podatku akcyzowego celem ustalenia, czy w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym wspomnianego samochodu powstało zobowiązanie podatkowe w akcyzie. W przedmiotowej sprawie, w celu ustalenia, czy przedmiotowy pojazd jest samochodem osobowym, czy ciężarowym, organy poddały analizie i ocenie, między innymi informacje zawarte w protokole oględzin pojazdu z dnia [...] sierpnia 2013r., w protokole przesłuchania świadka R. P. - obecnego właściciela pojazdu, wyjaśnienia H. W. i K. W. - pierwszej i drugiej właścicielki pojazdu w kraju (po dokonaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu przez skarżącego), dokumentach otrzymanych z wydziałów komunikacji oraz piśmie z dnia [...] lutego 2013r. krajowego przedstawiciela producenta pojazdów marki V. - firmy V. [...]. Organy podatkowe uznały, że z zebranego materiału dowodowego wynikało, iż przedmiotowy samochód w ciągu całego okresu eksploatacji (w tym w dniu nabycia wewnątrzwspólnotowego) był pojazdem zasadniczo przeznaczonym do przewozu osób, o czym świadczyły stwierdzone cechy identyfikacyjne tego pojazdu (stałe siedzenia z punktami ich mocowania oraz pasy bezpieczeństwa i ich punkty mocowania osobne dla każdego z miejsc siedzących (5 szt.), obecność wahadłowych lub podnoszonych drzwi z oknami na bocznych panelach, brak stałego panelu lub przegrody pomiędzy przestrzenią dla kierowcy i przednich siedzeń pasażerów a przestrzenią tylną, a ponadto wyposażenie całego wnętrza w sposób kojarzony z przewozem osób), które są tożsame z cechami wymienionymi w wyjaśnieniach do Taryfy celnej odnoszących się do pojazdów kwalifikowanych do pozycji CN 8703. Zdaniem organów podatkowych, dla klasyfikacji samochodu jako wyrobu akcyzowego nie ma natomiast znaczenia klasyfikacja tego pojazdu dokonana w świetle przepisów o ruchu drogowym. Z kolei z informacji zawartych w protokole oględzin pojazdu z dnia [...] sierpnia 2013r., w protokole przesłuchania świadka R. P. - obecnego właściciela pojazdu, wyjaśnienia H. W. i K. W. - pierwszej i drugiej właścicielki pojazdu w kraju (po dokonaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu przez skarżącego), dokumentach otrzymanych z wydziałów komunikacji oraz piśmie z dnia [...] lutego 2013r. krajowego przedstawiciela producenta pojazdów marki V. - firmy V. [...], wynika, że przedmiotowy samochód w ciągu całego okresu eksploatacji, w tym w dniu nabycia wewnątrzwspólnotowego był pojazdem zasadniczo przeznaczonym do przewozu osób.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty