07.10.2015

Wyrok NSA z dnia 7 października 2015 r., sygn. II GSK 1787/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Protokolant Małgorzata Sieczkowska po rozpoznaniu w dniu 24 września 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. S. z o.o. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 30 stycznia 2013 r. sygn. akt III SA/Wr 325/12 w sprawie ze skargi P. S. z o.o. w G. na decyzję D. I. C. we W. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania W. S. A. we W.; 2. zasądza od D. I. C. we W. na rzecz P. S. z o.o. w G. kwotę 2 100 (dwa tysiące sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. Zdanie odrębne

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. wyrokiem z dnia 30 stycznia 2013 r., sygn. akt III SA/Wr 325/12 oddalił skargę P. Sp. z o.o. w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej w związku z eksploatacją automatu do gier.

Sąd I instancji rozstrzygał w następującym stanie faktycznym oraz prawnym:

W dniu [...] r. funkcjonariusze celni przeprowadzili w lokalu "B. u P.- PHU P.- P. Z." w W. kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 z późn. zm.; dalej: u.g.h.), w wyniku której stwierdzili eksploatowanie w lokalu automatu do gry F.V.G. (B.S.) bez wymaganego zezwolenia. W toku postępowania zebrano materiał dowodowy w postaci: protokołu oględzin, opinii i oceny technicznej, dowodu z eksperymentu, który pozwolił ustalić, iż gra na spornym automacie ma charakter losowy i przypadkowy. Powyższe potwierdził również dowód z opinii biegłego sądowego, o specjalności informatyka i telekomunikacja, który ustalił, że urządzenie należące do skarżącej spółki, zatrzymane w toku postępowania, spełnia kryteria automatu hazardowego opisanego w u.g.h., oraz że w badanym automacie urządzane były gry, organizowane w celach komercyjnych, w których gracz nie uzyskuje bezpośrednio wygranej pieniężnej lub rzeczowej, ale gry mają charakter losowy (art. 2 ust. 5 cyt. ustawy). Przeprowadzony eksperyment, wykazał, że uzyskiwany przez gracza wynik ma charakter losowy i przypadkowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp