Wyrok NSA z dnia 5 listopada 2015 r., sygn. II GSK 2048/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędziowie NSA Stanisław Gronowski Joanna Zabłocka (spr.) Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "A" Spółki z o.o. w I. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 19 kwietnia 2013 r. sygn. akt III SA/Gl 428/13 w sprawie ze skargi "A" Spółki z o.o. w I. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z dnia [...] grudnia 2011 r.; 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w K. na rzecz "A" Spółki z o.o. w B. 4860 (cztery tysiące osiemset sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2013 r., sygn. akt III SA/GI 428/13, oddalił skargę ,,A.’’ Sp. z o.o. w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie gier losowych (kary pieniężnej).
Z uzasadnienia wyroku wynika, ze Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.
Funkcjonariusze Urzędu Celnego w [...] przeprowadzili kontrolę w lokalu [...] przy ul. [...], w trakcie której ustalili, że znajdują się tam dwa sprawne automaty do gier, w tym urządzenie [...].
Naczelnik Urzędu Celnego w [...] decyzją z [...] grudnia 2011r. wymierzył A. Sp. z o.o. w Istebnej karę pieniężną w wysokości 12 000,-zł, ponieważ ustalił, że Spółka urządzała gry na automatach poza kasynem gry.
W odwołaniu Spółka zarzuciła m.in.: błędne ustalenie, ze sporne urządzenie jest automatem, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; dalej powoływana jako u.g.h.), błędne ustalenie, że na urządzeniach można uzyskać wygraną rzeczową w postaci przedłużenia czasu gry, niewłaściwe zastosowanie art. 2 ust. 4, ust. 5 i ust. 6 u.g.h.; naruszenie art. 135 u.g.h. poprzez zastosowanie ustawy, która nie została uprzednio notyfikowana.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty