18.09.2015

Wyrok NSA z dnia 18 września 2015 r., sygn. II GSK 1715/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Korycińska Krystyna Anna Stec Protokolant Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 18 września 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Spółki A [sp. z o.o. w G.] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 30 stycznia 2013 r. sygn. akt III SA/Wr 326/12 w sprawie ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu na rzecz Spółki A 2100 (dwa tysiące sto) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 stycznia 2013 r. sygn. akt III SA/Wr 326/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę spółki A [sp. z o.o. w G.] na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] kwietnia 2012 r. Nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej w związku z eksploatacją automatu do gier.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu 25 listopada 2010 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę w lokalu "K." w B., w ramach której stwierdzono eksploatowanie automatu do gry FUN VIDEO GAME (BELL SCATTER) będącego własnością spółki A. W wyniku eksperymentu funkcjonariusze ustalili, że wygrana rzeczowa w postaci punktów kredytowych daje możliwość przedłużania gry na wskazanym automacie bez konieczności wpłaty dodatkowych środków pieniężnych. Ponadto stwierdzono, że gra ma charakter losowy, gdyż po naciśnięciu przycisku "graj zręcznościowo" uruchomione zostają bębny z różnymi figurami, które zatrzymują się samoczynnie, bez możliwości ingerencji grającego.

Opinia biegłego sądowego mgr inż. R. R. z dnia [...] sierpnia 2011 r. potwierdziła, iż urządzenie spełnia kryteria automatu do gier określone w ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; powoływana jako: u.g.h.). W badanym automacie urządzane były gry w celach komercyjnych, gdyż udział w grze uzależniony był od wpłaty gotówki. Gracz nie uzyskuje bezpośrednio wygranej pieniężnej lub rzeczowej, jednak gry mają charakter losowy, ponieważ ich wynik nie zależy w pełni od zręczności grającej osoby - gracz nie ma wpływu na ustawienie w trakcie gry kart, znaków lub cyfr.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne