29.07.2015

Wyrok NSA z dnia 29 lipca 2015 r., sygn. II GSK 1535/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło -Chlabicz Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 29 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. Spółki z o.o. Spółki komandytowej w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 30 kwietnia 2015 r., sygn. akt V SA/Wa 1250/15 w sprawie ze skargi S. Spółki z o.o. Spółki komandytowej w S. na informację Ministra Gospodarki z dnia [...] lutego 2015 r., nr [...] w przedmiocie oceny wniosku o dofinansowanie realizacji projektu z budżetu Unii Europejskiej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od S. Spółki z o.o. Spółki komandytowej w S. na rzecz Ministra Gospodarki 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., wyrokiem objętym skargą kasacyjną, oddalił skargę S. Spółki z o.o. Spółki komandytowej w S. na informację Ministra Gospodarki - Departament Wdrażania Programów Operacyjnych z dnia [...] lutego 2015 r. w przedmiocie oceny wniosku o dofinansowanie realizacji projektu.

Stan sprawy przyjęty przez Sąd I instancji przedstawiał się następująco:

S. Spółki z o.o. Spółki komandytowej w S. (dalej: skarżąca, wnioskodawca) w dniu [...] grudnia 2013 r. wniosła o dofinansowanie realizacji projektu pt.: "Wdrożenie nowych technologii w firmie S.". Projekt został złożony w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 4. Oś priorytetowa: Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia, Działanie 4.4: Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym.

Pismem z dnia [...] maja 2014 r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) poinformowała wnioskodawcę o negatywnym wyniku oceny merytorycznej obligatoryjnej projektu z uwagi na fakt, że nie spełniał on kryterium nr 6 - Projekt wykazuje opłacalność finansową, w tym opłacalność wprowadzenia na rynek nowego lub zasadniczo ulepszonego produktu. W uzasadnieniu wskazano, że spółka obliczając tzw. "wskaźnik opłacalności" - wartość NPV w roku 2014 i 2015 (tj. latach realizacji inwestycji), w przychodach danego roku (Pt) umieściła kwoty, które wskazują, że najprawdopodobniej zaliczyła do przychodów kwotę dotacji, co jest błędne. Zdaniem PARP przy obliczeniach NPV w przychodach danego roku (Pt) powinny się znaleźć wyłącznie przychody generowane przez inwestycję, która podlega ocenie, ale nie dotację, która powinna być uwzględniona w obliczeniach wyłącznie w nakładach inwestycyjnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty