23.07.2015 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 23 lipca 2015 r., sygn. II GSK 1496/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski (spr.) Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia NSA Henryk Wach Protokolant asystent sędziego Paulina Marchewka po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej F."R.-W." Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 7 stycznia 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 1716/13 w sprawie ze skargi F. "R..-W." Spółki z o.o. w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 lipca 2012 r., nr Sp. . w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 7 stycznia 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 1716/13, wydanym w sprawie ze skargi F.Sp. z o.o. w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 lipca 2012 r. nr Sp. . w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy, oddalono skargę.

Wyrok zapadł na tle następującego stanu faktycznego sprawy:

"A." Spółka z o.o. w D. (dalej "uprawniona") w dniu 3 października 2005 r. wniosła do Urzędu Patentowego RP podanie o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny. W świetle opisu znaku przedstawia on napis ROMET wykonany dużymi literami. Nad napisem jest rysunek przedstawiający profil konia ze skrzydłami. Koń przedstawiony jest dynamicznie w skoku. Znak ten jest przeznaczony do oznaczania towarów w klasie 12, tj. rowerów, części zamiennych do rowerów, ogumienia rowerowego.

Decyzją z dnia 14 sierpnia 2007 r. Urząd Patentowy udzielił prawo ochronne na powyższy znak towarowy (.).

W dniu 21 października 2008 r. F.Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej "skarżąca") wystąpiła z wnioskiem o unieważnienie prawa ochronnego na ten znak. Uprawniona, jak wskazała, pismem z dnia 12 maja 2008 r. wystąpiła do skarżącej z żądaniem zaniechania naruszania praw ochronnych na znaki towarowe słowne i słowno-graficzne oraz na zgłoszone do ochrony znaki towarowe, zawierające element ROMET oraz element graficzny w postaci stylizowanego pegaza. Zdaniem skarżącej działanie uprawnionej stanowi przejaw czynów nieuczciwej konkurencji. Przedsiębiorstwo uprawnionej powstało w dniu 31 maja 2005 r. w wyniku połączenia przedsiębiorstwa A. Sp. z o.o. oraz przedsiębiorstwa R.Sp. z o.o. Natomiast skarżąca i jej przedsiębiorstwo powstało w dniu 19 lutego 1998 r. w wyniku przekazania zorganizowanej części majątku samodzielnego Zakładu R. w W., stanowiących część Z.S.A. W akcie założycielskim przekazano skarżącej prawo do używania słowa Romet, chronionego prawem z rejestracji o nr .od dnia 2 stycznia 1968 r. i prawo o nr .chronionego od dnia 15 czerwca 1983 r. Aktualnie prawa te wygasły z powodu nieprzedłużenia ich ochrony, co nie oznacza, aby wygasło prawo ich używania przez skarżącą do oznaczania swojej firmy, towarów i usług. Według skarżącej przez długi czas istnienia Z.znak Romet wraz z elementem graficznym był i jest kojarzone z określonymi wyrobami i oddziałami w K. W., J., W. i P.. Toteż skarżąca korzysta z prawa do używania słowa Romet, stosując je na drukach firmowych, podczas targów krajowych i zagranicznych. O fakcie używania tych oznaczeń uprawniona jest świadoma z racji wieloletniej współpracy i zakupów części rowerowych produkowanych przez przedsiębiorstwo skarżącej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp