14.07.2015

Wyrok NSA z dnia 14 lipca 2015 r., sygn. II GSK 1309/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Rysz Protokolant Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 14 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej L. Z. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 22 stycznia 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 1549/13 w sprawie ze skargi L. Z. K. na decyzję Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rejestracji i ustalenia opłaty za używanie niezarejestrowanych odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od L. Z. K. na rzecz Ministra Administracji i Cyfryzacji kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 22 stycznia 2014 r. oddalił skargę L. Z. K. na decyzję Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia [...] marca 2013 r. w przedmiocie nakazu rejestracji i ustalenia opłaty za używanie niezarejestrowanych odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym:

w dniu 9 października 2012 r. przeprowadzono kontrolę wykonania obowiązku rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych w lokalu "M. [...] W." użytkowanym przez L. Z. K., w obecności żony skarżącego E. K., która podpisała bez zastrzeżeń sporządzony protokoł z przeprowadzonej kontroli. W wyniku kontroli ujawniono w pomieszczeniu restauracyjnym sprawny odbiornik radiofoniczny, natomiast w recepcji odbiornik telewizyjny marki N., który był w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu. Na podstawie złożonego przez E. K. oświadczenia ustalono, że skarżący użytkował 40 innych odbiorników telewizyjnych umożliwiających natychmiastowy odbiór programu. Ich uruchomienie nie było możliwe z uwagi na rezerwację pokoi hotelowych. Odbiorniki radiofoniczny i telewizyjne, zgodnie z oświadczeniem żony skarżącego używane były w okresie pięciu lat.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp