Wyrok NSA z dnia 25 czerwca 2015 r., sygn. II GSK 1074/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia NSA Cezary Pryca Protokolant Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 25 czerwca 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 grudnia 2013 r. sygn. akt VI SA/Wa 2386/13 w sprawie ze skargi [...] na postanowienie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu podania w sprawie dostępu telekomunikacyjnego do budynków 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. zasądza od Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na rzecz [...] 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 18 grudnia 2013 r., sygn. akt VI SA/Wa 2386/13, oddalił skargę [...] na postanowienie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu podania w sprawie dostępu telekomunikacyjnego do budynków.
Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] czerwca 2013 r. Prezes Komunikacji Elektronicznej na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 127 § 3, 144 oraz 66 § k.p.a., w związku z art. 206 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800 ze zm., dalej: Prawo telekomunikacyjne), po rozpoznaniu wniosku [...] o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia [...] sierpnia 2012 r. o zwrocie podania w sprawie ustalenia warunków dostępu skarżącej do budynków [...] posadowionych na nieruchomości położonych w [...] celu zapewnienia telekomunikacji.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że pismem z dnia 6 czerwca 2012 r. skarżąca w trybie art. 22 ust. 1 w związku z art. 30 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz.U. 2010 nr 106 poz. 675. dalej: ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych) złożyła wniosek o wszczęcie postępowania i wydanie decyzji w sprawie ustalenia bezpłatnego dostępu telekomunikacyjnego do ww. budynków, wskazując, że w dniu 14 maja 2004 r. zawarła z deweloperem umowę na budowę lokalnej sieci komputerowej z dostępem do sieci usług telekomunikacyjnych, na podstawie której zainstalowała infrastrukturę telekomunikacyjną i rozpoczęła świadczenie usług telekomunikacyjnych. Nadto w dniu 14 września 2010 r. zawarła ze Wspólnotą Mieszkaniową umowę o korzystanie z części wspólnych należących do niej nieruchomości na podstawie której korzystała odpłatnie z 1 m2 powierzchni dachu budynku 26A, z pomieszczenia zwanego "serwerownią" w ww. budynku oraz z tych części wspólnych budynków 26, 26A i 26B, na których znajdują się jej urządzenia telekomunikacyjne i instalacja telekomunikacyjna. Wspólnota Mieszkaniowa wypowiedziała powyższą umowę ze skutkiem na dzień 31 maja 2012 r., a następnie, w dniu 1 czerwca 2012 r. zamknęła dostęp do urządzeń skarżącej i odmówiła udostępnienia pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia. Jak nadto wyjaśniła strona w piśmie z dnia 6 czerwca 2012 r., Wspólnota Mieszkaniowa z dniem 2 czerwca 2012 r. samowolnie odłączyła zasilanie prądu do urządzeń przesyłowych skarżącej, co spowodowało przerwę w świadczeniu usług telekomunikacyjnych dla ok. 35 abonentów - mieszkańców Budynków. Spółka wyjaśniła również, iż podjęła ze Wspólnotą Mieszkaniową rokowania w celu zawarcia nowej umowy, jednakże strony nie doszły do porozumienia w kwestii warunków finansowych. W związku z powyższym [...] wskazała, że celem postępowania przed Prezesem UKE ma być przywrócenie ciągłości świadczenia usług telekomunikacyjnych mieszkańcom budynków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty