03.07.2015 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2015 r., sygn. II GSK 37/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Protokolant Milena Dąbkowska po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. [...] S.A. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 4 września 2014 r.; sygn. akt VI SA/Wa 760/14 w sprawie ze skargi P. [...] S.A. w L. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] stycznia 2014 r.; nr [...] w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy apteki oraz nałożenia kary pieniężnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 4 września 2014 r. o sygn. akt VI SA/Wa 760/14 oddalił skargę P. [...] S.A. w L. (dalej jako Spółka) na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego (dalej: GIF) z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie nakazu zaprzestania prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy apteki i jej działalności oraz nałożenia kary pieniężnej za naruszenie zakazu reklamy apteki i jej działalności.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

Decyzjami z dnia [...] lipca 2012 r. GIF uchylił w całości dwie decyzje Ś. Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w K. (ŚWIF) z dnia [...] maja 2012 r. odpowiednio w przedmiocie nakazu zaprzestania niedozwolonej reklamy apteki i nałożenia kary pieniężnej za niedozwoloną reklamę apteki, i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. Organ odwoławczy stwierdził, że ŚWIF powinien wydać jedną decyzję zarówno w przedmiocie wskazanego nakazu, jak i kary pieniężnej za prowadzenie niedozwolonej reklamy apteki, a także zebrać wystarczający materiał dowodowy dla wykazania naruszenia prawa.

Decyzją z dnia [...] listopada 2013 r. ŚWIF, działając na podstawie art. 94a ust. 1, 2, 3 i art. 129b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm.), dalej: p.f., art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.), dalej: k.p.a., 1/ umorzył w całości wszczęte z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie naruszenia art. 94a ust. 1 p.f. poprzez prowadzenie reklamy działalności apteki ogólnodostępnej o nazwie "[...]", zlokalizowanej w K. przy ul. [...] (premiowanie pacjentów za dokonane w aptece zakupy pełnopłatnych produktów leczniczych "plusami" gromadzonymi na kartach uczestnika "Programu Opieki Farmaceutycznej" (POF), wymienianymi za dopłatą 1 zł na nagrody z katalogu oraz informowanie o akceptacji w aptece kart rabatowych [...], honorowanych wyłącznie w sieci aptek [...]) i 2/ nałożył na Spółkę karę pieniężną w wysokości 3400 zł. ŚWIF wyjaśnił, że z dniem [...] kwietnia 2013 r. programy: "[...]", "[...]", "[...]" i POF, a z dniem [...] sierpnia 2013 r. "[...]" przestały funkcjonować w prowadzonej przez Spółkę aptece, więc skoro te stanowiące niedozwoloną reklamę programy lojalnościowe przestały funkcjonować, to postępowanie w przedmiocie wydania nakazu zaprzestania reklamy apteki i jej działalności należało umorzyć na podstawie art. 105 § 1 k.p.a. jako bezprzedmiotowe. Jednak, jak zostało udowodnione, w okresie od lutego 2012 r. do 1 sierpnia 2013 r. Spółka prowadziła niedozwoloną reklamę apteki i jej działalności, ŚWIF uznał, że miał obowiązek zastosować art. 129b ust. 1 p.f. i nałożyć na Spółkę karę za wykazane naruszenie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp