Wyrok NSA z dnia 7 lipca 2015 r., sygn. II GSK 1134/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz (spr.) Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak Protokolant Patrycja Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 13 lutego 2014 r. sygn. akt III SA/Gd 978/13 w sprawie ze skargi E. O. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przewrócenia terminu do wniesienia odwołania 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w G., 2. zasądza od E. O. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 lutego 2014 r. sygn. akt III SA/Gd 978/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w G., po rozpatrzeniu skargi E. O. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] odmawiające przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji w sprawie wymierzenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego, uchylił zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] stwierdzające uchybienie terminu do wniesienia odwołania, zasądził na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania, a także stwierdził, że zaskarżone postanowienie nie może być wykonane.
Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że decyzją z dnia [...] września 2010 r. Zarząd Dróg Powiatowych w N. wymierzył E. O. karę pieniężną za zajęcie bez zezwolenia zarządcy drogi pasa drogowego w okresie od dnia 7 lipca 2010 r. do dnia 31 sierpnia 2010 r.
W dniu 28 marca 2011 r. strona złożyła odwołanie od powyższej decyzji, wnosząc jednocześnie o przywrócenie terminu do jego wniesienia. We wniosku o przywrócenie terminu podała, że od dnia 15 sierpnia 2010 r. do dnia 19 marca 2011 r. przebywała za granicą u córki i w związku z tym nie została poinformowana o toczącym się postępowaniu. Pod jej adresem nie było nikogo z domowników. O wydaniu decyzji dowiedziała się w dniu 21 marca 2011 r. od córki, która otrzymała informację bezpośrednio od organu, podczas pobytu w tym dniu w Zarządzie Dróg Powiatowych w N. Zdaniem wnioskodawczyni, dopiero w dniu 21 marca 2011 r. organ skutecznie doręczył jej decyzję. Poprzednie doręczenia nie były skuteczne z uwagi na to, że brak było doręczenia zastępczego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty