Wyrok NSA z dnia 19 marca 2015 r., sygn. II GSK 92/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia del. WSA Andrzej Skoczylas Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Farmaceutycznego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 12 września 2013 r. sygn. akt VI SA/Wa 709/13 w sprawie ze skargi D. I. A. we W. na postanowienie Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy apteki 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Głównego Inspektora Farmaceutycznego na rzecz D. I. A. we W. 197 (sto dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 12 września 2013 r., sygn. akt VI SA/Wa 709/13, po rozpoznaniu sprawy ze skargi D. Izby Aptekarskiej we W. (dalej: skarżąca) na postanowienie Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] stycznia 2013 r., nr [...], w przedmiocie wszczęcia postępowania w sprawie prowadzenia reklamy apteki, uchylił zaskarżone postanowienie i stwierdził, że postanowienie nie podlega wykonaniu oraz zasadził na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania sądowego.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Postanowieniem z dnia [...] listopada 2012 r. D. Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny we W. odmówił wszczęcia postępowania administracyjnego z wniosku skarżącej D. Izby Aptekarskiej we W. w sprawie prowadzenia reklamy apteki ogólnodostępnej o nazwie: "D. o Z. " położonej w G. oraz reklamy jej działalności.
Na postanowienie D. Izba Aptekarska złożyła zażalenie do Głównego Inspektora, wnosząc o jego uchylenie w całości z powodu naruszenia art. 31 § 1 pkt 1 i 2 k.p.a. przez jego błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie i wydanie postanowienia o wszczęciu wnioskowanego postępowania w sprawie naruszenia art. 94a ustawy Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r., nr 45, poz. 271 ze zm.), przy udziale skarżącej na prawach strony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty