14.12.2015 Podatki

Postanowienie NSA z dnia 14 grudnia 2015 r., sygn. II FZ 976/15

Prawo pomocy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA: Stanisław Bogucki po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia Z. A. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 9 października 2015 r., sygn. akt I SA/Gl 25/14 w przedmiocie prawa pomocy w zakresie częściowym w sprawie ze skargi Z. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia 28 października 2013 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

1. Postanowieniem z dnia 9 października 2015 r. o sygn. I SA/Gl 25/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach odmówił Z. A. (dalej: skarżąca) przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym, obejmującym ustanowienie adwokata, w sprawie z jej skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia 28 października 2013 r. o nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia podano art. 246 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.; dalej w skrócie: p.p.s.a.). Postanowienie jest dostępne na stronie internetowej: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/.

2. Przebieg postępowania przed Sądem pierwszej instancji.

2.1. Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie WSA w Gliwicach podał, że w złożonym na urzędowym formularzu wniosku o przyznanie prawa pomocy z dnia 25 marca 2015 r. skarżąca zaznaczyła, że domaga się ustanowienia adwokata. W uzasadnieniu wniosku w pierwszej kolejności skarżąca zaakcentowała, że działalność organów władzy publicznej doprowadziła do unicestwienia jej zakładu (małej elektrowni wodnej), którego majątek został sprzedany. Gospodarstwo domowe prowadzi sama. Jest współwłaścicielem nieukończonego domu i dwóch nieruchomości rolnych o powierzchni 2,17 ha i 2,29 ha, a ponadto posiada: pawilony do rozbiórki, wyżej wskazaną elektrownię i mieszkanie (pomieszczenie) w tym zakładzie nad halą maszyn. Nieruchomości gruntowe są objęte zajęciem egzekucyjnym, tak samo jak świadczenia rentowe, rachunek bankowy przedsiębiorstwa, wynagrodzenia pracownicze i składki na ubezpieczenia społeczne. W dalszej kolejności jako jedyne źródło swego dochodu wymieniła świadczenie rentowe w wysokości 1.797 zł. Jednocześnie zwróciła uwagę na konieczność spłaty kredytu, którego miesięczna rata wynosi 400 zł. Podniosła, że ponosi koszty utrzymania swego zakładu, bowiem obiekt ten musi być chroniony przed dalszą dewastacją. Wraz z wnioskiem skarżąca przedstawiła otrzymane od zakładu energetycznego dwie faktury (z lutego 2015 r.) oraz dwa wezwania (ze stycznia 2015 r.) do zapłaty zaległości w opłacie za dostawę energii elektrycznej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne