Postanowienie NSA z dnia 15 grudnia 2015 r., sygn. I FZ 512/15
Prawo pomocy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Sylwester Marciniak, , , po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia G. C. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 19 października 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 2071/13 w zakresie odmowy przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie ze skarg G. C. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 2 października 2013 r., nr [...], nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad i grudzień 2005 r. postanawia oddalić zażalenie.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia 19 października 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 2071/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (dalej: sąd pierwszej instancji) oddalił wniosek G. C. (dalej: skarżący) o przyznanie mu prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie z jego skarg na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 2 października 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad i grudzień 2005 r.
W uzasadnieniu postanowienia sąd pierwszej instancji, wskazując na zasadę pokrywania kosztów sądowych przez stronę dochodzącą swych roszczeń, jak i to, że ciężar wykazania spełniania ustawowych przesłanek prawa pomocy ciąży na wnioskodawcy, uznał, iż skarżący nie wykazał, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Sąd zwrócił uwagę, że skarżący nie przedłożył wszystkich dokumentów, o które został wezwany w trybie z art. 255 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej: p.p.s.a.), tj. nie przedstawił wykazów posiadanych przez niego i jego żonę rachunków bankowych i wyciągów obrazujących ich historię za okres ostatnich trzech miesięcy (wskazując na fakt ich zajęcia przez urząd skarbowy), jak też aktualnego zaświadczenia wystawionego przez bank, informującego o wysokości zajęć oraz sposobie ich spłaty, nie potwierdził też podawanego przez siebie faktu zaciągnięcia pożyczek, ani nie przesłał harmonogramu ich spłat, a nadto nie przedstawił rachunków potwierdzających wysokość bieżących wydatków (zwłaszcza w zakresie opłat czynszowych i za media). Zdaniem sądu wskazana przez skarżącego kwota dziennych wydatków, wynosząca ok. 75 zł, w świetle zadeklarowanych przez skarżącego i jego żonę dochodów wskazuje na brak wiarygodności oświadczeń skarżącego w zakresie osiąganych dochodów. Niekonsekwentne są też w ocenie sądu informacje skarżącego dotyczące pomocy udzielanej mu przez rodziców - w formularzu PPF wskazał on, że rodzice nie są w stanie pomagać mu finansowo, natomiast w sprzeciwie stwierdził, że otrzymuje pomoc finansową od rodziców, gdyż bez niej nie mógłby utrzymać siebie i swojej rodziny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty