Postanowienie NSA z dnia 21 września 2015 r., sygn. II FZ 723/15
Wstrzymanie wykonania aktu
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Bogdan Lubiński, po rozpoznaniu w dniu 21 września 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia H. G. i T. P. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 czerwca 2015 r. sygn. akt I SA/Po 672/15 w zakresie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi H. G. i T. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 6 lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn postanawia: oddalić zażalenie.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 10 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Po 672/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu odmówił T. P. i H. G. (zwanym dalej "Skarżącymi") wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.
W uzasadnieniu Sąd wskazał, że w celu uzasadnienia wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji należy przedstawić dokumenty, które uprawdopodobnią niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody oraz niebezpieczeństwo spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji poparty zostać powinien stosownymi dokumentami potwierdzającymi okoliczność spełnienia ustawowych przesłanek wstrzymania wykonania decyzji. Przy czym Sąd, w razie braku takich dokumentów, czy to w aktach sprawy, czy też z powodu niedołączenia ich do wniosku, nie jest uprawniony, przed rozpoznaniem wniosku o wstrzymanie do wzywania strony o ich przedstawienie. W przypadku bowiem wniosku o wstrzymanie zaskarżonego aktu lub czynności ustawa - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie przewiduje - jak choćby w ramach instytucji prawa pomocy - możliwości skorzystania z uzupełniającego postępowania dowodowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty