Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2015 r., sygn. I FSK 659/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 22 stycznia 2014 r. sygn. akt I SA/Bk 459/13 w sprawie ze skargi R. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 29 lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności członka zarządu A. Sp. z o.o. z siedzibą w B. za zaległości podatkowe spółki z tytułu podatku od towarów i usług za kwiecień 2008 r. oraz z tytułu odsetek za zwłokę i kosztów postępowania egzekucyjnego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. R. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 22 stycznia 2014 r., sygn. akt: I SA/Bk 459/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę R. R. (dalej: "strona", "skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 29 lipca 2013 r., w części orzekającej o odpowiedzialności skarżącego jako byłego członka zarządu A. Sp. z o.o. z siedzibą w B. za zaległość podatkową spółki z tytułu podatku od towarów i usług za kwiecień 2008 r. oraz uchylająca tą decyzję w części dotyczącej podatku od towarów i usług za grudzień 2008 r. i styczeń 2009 r. i w tym zakresie umorzeniu postępowania.
Odnosząc się do braku podstaw do orzekania o odpowiedzialności podatkowej skarżącego za zaległości podatkowe spółki za grudzień 2008 r. i styczeń 2009 r. organ odwoławczy stwierdził, że Naczelnik Urzędu Skarbowego błędnie przyjął, na podstawie wpisów w KRS, iż pełnił on funkcję członka zarządu w dacie upływu terminu płatności podatku VAT za te okresy. Odwołując się do dokumentów uzyskanych z akt rejestrowych spółki wskazał, że skarżący złożył rezygnację z funkcji członka zarządu w dniu 2 czerwca 2008 r. zaś 17 listopada 2008 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę o przyjęciu rezygnacji skarżącego z funkcji Wiceprezesa Zarządu z dniem 17 listopada 2008 r. Na wniosek spółki skarżący został wykreślony z funkcji członka zarządu z dniem 10 lipca 2009 r. Powyższe uzasadniało, w ocenie organu odwoławczego, uchylenie decyzji odnoszącej się do miesięcy grudzień 2008 r. i styczeń 2009 r. i w tym zakresie umorzenie postępowania. Jeżeli zaś chodzi o miesiąc kwiecień 2008 r., organ mając na uwadze, że skarżący pełnił funkcję członka Zarządu Spółki - Wiceprezesa od momentu jej powstania, tj. 2001 r. (dane wynikające z odpisu pełnego KRS) do złożenia rezygnacji w czerwcu 2008 r., stwierdził, że zachodziły podstawy do orzeczenia o odpowiedzialności skarżącego za zaległości podatkowe Spółki w VAT za ten miesiąc. Dokonując zaś analizy przesłanek egzoneracyjnych Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, że w toku postępowania skarżący nie wskazał przesłanek uwalniających od odpowiedzialności podatkowej, nie wskazał też mienia, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych Spółki w znacznej części. Odwołując się z kolei do właściwego czasu co do zgłoszenia wniosku o upadłość organ odwoławczy stwierdził, że nie sposób uznać, wbrew twierdzeniom strony, iż stosowny wniosek złożony przez jednego z wierzycieli w listopadzie 2004 r. został złożony we właściwym czasie, bowiem za czas właściwy nie może być uznany moment, w której pasywa przewyższają aktywa i dłużnik nie posiada już dostatecznych środków na zaspokojenie wierzycieli. Jednocześnie organ zwrócił uwagę, że w niniejszej sprawie Sąd Rejonowy w W. postanowieniem z 21 grudnia 2004 r., sygn. akt [...] oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości Spółki, ponieważ majątek dłużnika nie wystarczał na zaspokojenie kosztów postępowania. Nadto wskazał, że już w 2003 r. zaciągnięte przez Spółkę zobowiązania przekraczały wartość posiadanego majątku, sytuacja taka powtórzyła się w latach 2004 - 2005 oraz 2007 - 2009 (wynikało to ze sprawozdania finansowego spółki).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty