Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2015 r., sygn. I FSK 1083/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Alojzy Skrodzki, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 3 kwietnia 2014 r. sygn. akt I SA/Sz 1145/13 w sprawie ze skargi I. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 9 sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od I. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 3.600 zł (słownie: trzy tysiące sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
Wyrokiem z dnia 3 kwietnia 2014 r., sygn. akt I SA/Sz 1143/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę I. spółki z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 9 sierpnia 2013r.
2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji tok postępowania
2.1. Zaskarżoną do Sądu decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w S. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w S. z dnia 24 maja 2013 r., którą określono I. spółka z o.o. (dalej "spółka" lub "skarżąca") w podatku od towarów i usług zobowiązanie podatkowe za styczeń, marzec, kwiecień, sierpień, wrzesień, listopad i grudzień 2009 r. oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za luty, maj, czerwiec, lipiec i październik 2009 r.
Podstawą wydania takiego rozstrzygnięcia był zgromadzony w toku postępowania kontrolnego materiał dowodowy, w świetle którego transakcje zakupu udokumentowane wskazanymi enumeratywnie w decyzji fakturami VAT, wystawionymi przez Spółkę H. na rzecz Spółki I., nie przedstawiały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych i zostały udokumentowane fikcyjnymi fakturami VAT (32 faktury) lub usługi wymienione na fakturach VAT zostały wykonane na kwotę niższą niż kwota wykazana na fakturach VAT (6 faktur wymienionych na str. 12-14 decyzji).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty