22.12.2015

Wyrok NSA z dnia 22 grudnia 2015 r., sygn. II FSK 2495/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia WSA (del.) Jarosław Trelka, Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 22 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 18 kwietnia 2013 r. sygn. akt I SA/Wr 249/13 w sprawie ze skargi K. [...] S.A. z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 30 października 2012 r. nr ILPP3/443-142/12-3/TW w przedmiocie podatku od wydobycia niektórych kopalin oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 18 kwietnia 2013 r., sygn. akt I SA/Wr 249/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uwzględnił skargę K.[...] S.A. w L. i uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu) z 30 października 2012 r. w przedmiocie podatku od wydobycia niektórych kopalin.

Stan sprawy sąd administracyjny pierwszej instancji przedstawił następująco: We wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej Spółka podała, że jest przedsiębiorstwem wielooddziałowym prowadzącym działalność w zakresie wydobycia kopalin (rud miedzi) i produkcji z tych rud metali, i jest podatnikiem podatku od wydobycia niektórych kopalin. Proces produkcyjny w spółce jest złożony i rozpoczyna się od wydobycia kopaliny - urobku rudy miedzi w jej oddziałach górniczych (kopalniach). Następnie kopalina - urobek jest przemieszczany do oddziału wzbogacania rud (Oddział [...]), gdzie podlega przetworzeniu na koncentrat w rozumieniu art. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 2 marca 2012 r. o podatku od wydobycia niektórych kopalin (Dz. U. z 2012 r. Nr 362, dalej: u.k.o.p. Wnioskodawca dla celów rozliczenia podatku posiada status podatnika produkującego koncentrat z wydobytego urobku rudy miedzi (art. 4 w związku z art. 2 pkt 2 lit. a u.k.o.p.) W związku z tym podstawę opodatkowania podatkiem stanowi ilość miedzi i srebra zawarta w wyprodukowanym w Oddziale [...] koncentracie (art. 6 ust. 1 UKOP). Wyprodukowany koncentrat, stanowiący produkt końcowy procesu wzbogacania rud i nadający się do dalszego przetworzenia w procesach hutniczych podlega zgodnie z u.k.o.p. opomiarowaniu, co do ilości wyprodukowanego koncentratu (według wagi mokrej i suchej) oraz zawartości w nim miedzi i srebra. Pomiar wagi wyprodukowanego każdego dnia koncentratu dokonywany jest na legalizowanych wagach (art. 15 ust. 2 pkt 1 u.k.o.p.), zlokalizowanych na końcu procesu technologicznego. Zgodnie z ustawą na spółkę nie został nałożony obowiązek opomiarowania wydobywanego urobku przekazywanego do produkcji koncentratu, ani też półproduktów powstających w kolejnych fazach wzbogacania rud (w Oddziale [...]), które powstały po częściowej przeróbce urobku rudy miedzi, jednakże nie stanowią jeszcze koncentratu, w rozumieniu art. 2 pkt 3 u.k.o.p. (dalej: półprodukty). Zakres działalności podstawowej wnioskodawcy powoduje, że zmuszony jest on do ciągłej wymiany i modernizacji majątku z uwagi na jego zużycie, jak również występujący postęp techniczno-technologiczny, w tym również w zakresie doboru materiałów wykorzystywanych w procesie produkcyjnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty