Wyrok NSA z dnia 26 listopada 2015 r., sygn. I FSK 923/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (spr.), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Naczelnika Urzędu Skarbowego W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 lutego 2014 r. sygn. akt III SAB/Wa 45/13 w sprawie ze skargi X. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na bezczynność Naczelnika Urzędu Skarbowego W. w przedmiocie dokonania zwrotu kwot podatku od towarów i usług za kwiecień i maj 2013 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od X. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na rzecz Naczelnika Urzędu Skarbowego W. kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu pierwszej instancji (k. 32 i 34-39 akt)
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 lutego 2014 r., sygn. akt III SAB/Wa 45/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: sąd pierwszej instancji), po rozpoznaniu skargi X. sp. z o.o. w W. (dalej: skarżąca lub spółka) na bezczynność Naczelnika Urzędu Skarbowego W. (dalej: organ podatkowy) w przedmiocie dokonania zwrotu kwot podatku od towarów i usług za kwiecień i maj 2013 r., zobowiązał organ podatkowy do załatwienia wniosku skarżącej o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikający z deklaracji VAT-7 za kwiecień i maj 2013 r., w terminie jednego miesiąca od dnia doręczenia organowi akt administracyjnych sprawy wraz z odpisem prawomocnego wyroku, stwierdził, że w rozpoznanej sprawie bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, wymierzył organowi grzywnę w wysokości 2 000 zł oraz zasądził na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania sądowego.
1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku sąd pierwszej instancji wskazał, że w sprawie spółka złożyła deklaracje podatkowe, wykazując w nich nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu bezpośredniego. Organ w terminie do dokonania zwrotu nadwyżki nie przedłużył tego terminu oraz nie dokonał zwrotu, a następnie kwoty nadwyżki do zwrotu zostały zajęte w postępowaniu zabezpieczającym (dotyczącym podatku od towarów i usług za wrzesień 2012 r.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty