Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2015 r., sygn. II FSK 100/14
1. Odmowa wpisu zastawu skarbowego, o którym stanowi art. 41 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) stanowi czynności z zakresu administracji publicznej dotyczącą uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa, którą można zaskarżyć do sądu administracyjnego na podstawie art. 3 § 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnemu (Dz. U. z 2012, poz. 270 ze zm.).
2. Związanie organu podatkowego rozpatrującego sprawę zakresem żądania strony sformułowanym w podaniu przewidzianym w art. 168 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) co do przedmiotu postępowania dotyczy określonej we wniosku podstawy faktycznej żądania oraz ustalenia jego prawidłowej podstawy prawnej, a nie jedynie samym tytułem pisma.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia WSA del. Małgorzata Długosz-Szyjko, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 12 września 2013 r. sygn. akt I SA/Po 321/13 w sprawie ze skargi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Poznaniu na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 13 lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Poznaniu kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 12 września 2013 r., sygn. akt I SA/Po 321/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie ze skargi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Poznaniu uchylił postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 13 lutego 2013 r. w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia. W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji wskazał, że do Naczelnika Urzędu Skarbowego P. wpłynął od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek z dnia 20 listopada 2012 r. o wpis zastawu skarbowego na samochodzie, którego współwłaścicielem jest D. A., który to zastaw miał zabezpieczać nieopłacone przez niego należności z tytułu składek. Odpowiadając na wniosek Naczelnik Urzędu Skarbowego poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, że odmawia wpisu pojazdu do rejestru zastawów skarbowych. Organ przywołał treść art. 41 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej "Ordynacja podatkowa"). Następnie stwierdził, że gdy wskazany we wniosku pojazd stanowi współwłasność innego podmiotu, uniemożliwia to ustanowienie zastawu w żądanym zakresie. Po rozpatrzeniu zażalenia, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając na podstawie art. 228 § 1 pkt 1 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej stwierdził niedopuszczalność zażalenia. W uzasadnieniu wskazał, że Ordynacja podatkowa nie zawiera unormowań dopuszczających wniesienie odwołania (zażalenia) od aktów niestanowiących decyzji (postanowienia) lub od innych czynności organów podatkowych. W sprawie nie zostało wydane postanowienie, dlatego w ocenie organu nie przysługiwała stronie droga odwoławcza.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty