08.12.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2015 r., sygn. I FSK 1247/14

Konstrukcja skargi kasacyjnej w zasadzie wyznacza zakres kontroli sprawowanej przez sąd kasacyjny. Rozpoznanie sprawy w granicach skargi kasacyjnej, poza przypadkami nieważności, które w tej sprawie nie zachodzą (art. 183 § 1 P.p.s.a.) oznacza bowiem, że Naczelny Sąd Administracyjny związany jest jej podstawami, czyli że władny jest do badania tylko tych zarzutów, które zostały skonkretyzowane w skardze kasacyjnej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Alojzy Skrodzki, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L.H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 10 kwietnia 2014 r. sygn. akt I SA/Sz 1508/13 w sprawie ze skargi L.H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 30 października 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od L.H. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 2.400 zł (słownie: dwa tysiące czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu I instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.

1.1. Wyrokiem z 10 kwietnia 2014 r., sygn. akt I SA/Sz 1508/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę L.H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z 30 października 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2009 r.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd I instancji podał, że we wspomnianym okresie L.H. (dalej jako "skarżący") prowadził działalność gospodarczą pod nazwą N., polegającą na świadczeniu usług internetowych, udostępnianiu internetu, zakładaniu sieci komputerowych, sprzedaży akcesoriów i podzespołów komputerowych, zestawów komputerowych, serwisie oraz naprawie komputerów. Jak ustalono skarżący nie rozliczał się z tego tytułu w żadnym urzędzie skarbowym. Z uwagi na nieprzedłożenie umów zawartych z klientami, Naczelnik Urzędu Skarbowego w C. na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, tj. faktur VAT, zeznań świadków oraz dowodów wpłaty przedłożonych przez klientów, a także umów o świadczenie przez firmę N. usług dostępu do internetu, historii kilku rachunków bankowych wyliczył wysokości podstaw opodatkowania za poszczególne okresy rozliczeniowe. Zauważył, że w dniu 14 kwietnia 2006 r. skarżący utracił zwolnienie od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej: "u.p.t.u."), gdyż w okresie od 1 stycznia do 14 kwietnia 2006 r. wartość uzyskanej przez niego sprzedaży opodatkowanej wyniosła 39.200 zł. W rezultacie był on zobowiązany do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego. Wobec niespełnienia tego obowiązku organ I instancji wydał decyzje w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2006, a także decyzje z 15 grudnia 2011 r., określające skarżącemu odpowiednio nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy oraz zobowiązanie podatkowe za poszczególne miesiące 2009 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne