04.12.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 2015 r., sygn. I FSK 1372/14

Bankowóz, jako pojazd specjalny służyć ma konkretnym czynnościom specjalnym tj. transportowi wartości pieniężnych, co powoduje, że wykorzystywanie takiego pojazdu winno być ściśle powiązane z profilem działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia del. WSA Izabela Najda-Ossowska (spr.), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 kwietnia 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 2571/13 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 19 sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty nadwyżki podatku do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy oraz kwoty podatku do zwrotu w podatku od towarów i usług za sierpień 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 1.800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania administracyjnego:

1.1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 19 sierpnia 2013 r. określającą M. K. (skarżący) kwotę nadwyżki podatku do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy oraz kwotę podatku od towarów i usług do zwrotu za sierpień 2012 r.

1.2. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że w następstwie kontroli podatkowej ustalono, że skarżący odliczył niezasadnie w całości podatek naliczony z faktury VAT dokumentującej opłatę czynszu inicjalnego z umowy leasingu samochodu PORSCHE 911 CARRERA 4S zarejestrowanego jako pojazd specjalny, bankowóz typu C. W ocenie organu skarżącemu nie przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego, ponieważ bankowóz nie jest wykorzystywany do świadczenia usług przewozu wartości pieniężnych. Jednocześnie, stosownie do art. 3 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010r o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o transporcie drogowym (Dz.U. 2005r nr 108, poz. 908 ze zm. dalej: ustawa zmieniająca), skarżącemu przysługuje prawo do odliczenia 60% kwoty podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 6.000 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne