20.10.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 października 2015 r., sygn. I FSK 919/14

Aby móc odliczyć w pełnej wysokości podatek naliczony związany z zakupem samochodu o specjalnym przeznaczeniu, pojazd ten winien służyć działalności opodatkowanej podatnika i to takiej, w której wykorzystywanie tego typu pojazdu jest konieczne.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 20 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 18 marca 2014 r. sygn. akt I SA/Rz 24/14 w sprawie ze skargi Z. S. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 19 listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Z. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w R. kwotę 2.400 (dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 18 marca 2014 r., sygn. akt: I SA/Rz 24/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargi Z. S. (dalej: "strona, "skarżący") na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 19 listopada 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2012 r.

1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. z dnia 23 sierpnia 2013 r. Jako podstawę prawną organ wskazał art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm. - dalej: "O.p."). Organ odwoławczy uwzględniając zebrany materiał dowodowy podzielił stanowisko i argumentację organu pierwszej instancji co do braku po stronie podatnika prawa do odliczenia w całości podatku naliczonego z faktur za czynsz inicjalny, poszczególne raty leasingowe oraz za zakup oleju napędowego przeznaczonego do samochodu specjalnego BMW X6, nr rej. [...]. Organ podał, że podstawą rozstrzygnięcia w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z przedmiotowych faktur dotyczących rat leasingowych czy zakupu paliwa, przy uwzględnieniu przedmiotu działalności strony, przede wszystkim transportu drogowego towarów, było ustalenie, iż zakup samochodu BMW X6 nie spełniał przesłanek do skorzystania z prawa do pełnego odliczenia podatku VAT związanego z tym zakupem. W ocenie organu nie uległo bowiem wątpliwości, że w działalności skarżącego korzystanie z tego typu samochodu nie pozostawało w ścisłym związku z jej przedmiotem i nie było konieczne i niezbędne w jej prowadzeniu. Zdaniem organu także sam skarżący nie wykazał, aby z profilu jego działalności gospodarczej wynikała konieczność przewozu wartości pieniężnych, w związku z czym nie przysługiwało mu prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z przedmiotowych faktur dotyczących rat leasingowych czy zakupu paliwa. Nie mniej stwierdził on, że strona uprawniona była jedynie do odliczenia 60% podatku wykazanego w fakturze dokumentującej nabycie samochodu (nie więcej niż 6.000,00 zł).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne