08.12.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2015 r., sygn. II FSK 2451/13

Dla ustalenia istnienia obowiązku podatkowego od nabytej w drodze dziedziczenia własności rzeczy i praw majątkowych istotne znaczenie ma zarówno chwila otwarcia spadku jak też chwila przyjęcia spadku.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Sędzia NSA Anna Dumas, Sędzia WSA (del.) Tomasz Adamczyk, Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 08 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 6 marca 2013 r. sygn. akt I SA/Lu 62/13 w sprawie ze skargi J. G.-W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia 27 listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie na rzecz J. G.-W. kwotę 1800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 6 marca 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny (sygn. akt I SA/Lu 62/13) w sprawie ze skargi J. G. uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 27 listopada 2012 r. w przedmiocie podatku od spadków i darowizn.

Sąd pierwszej instancji wyjaśnił, że zaskarżoną decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. z dnia 22 sierpnia 2012 r., ustalającą podatniczce zobowiązanie w podatku od spadków w kwocie 192.059 zł. Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że podatnik zgłosił organowi podatkowemu w dniu 19 stycznia 2012 r. nabycie środków pieniężnych z tytułu dziedziczenia po W. P.. Uczynił to dla wykazania organowi podatkowemu źródeł finansowania wydatków mieszkaniowych w 2009 r. Zgodnie z art. 165 § 7 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz.U.05.8.60 ze zm. - O.p.) złożone zeznanie podatkowe wszczęło postępowanie podatkowe w sprawie ustalenia podatnikowi zobowiązania w podatku od spadków. Naczelnik T. Urzędu Skarbowego w prowadzonym postępowaniu podatkowym ustalił, że spadkodawca, który zmarł 22 listopada 2005 r. w Londynie, wymienił w testamencie podatniczkę jako jednego ze swoich spadkobierców. Organ, wydając decyzję, wartość nabytego przez podatnika spadku ustalił na dzień powstania obowiązku podatkowego, tj. 19 stycznia 2012 r., w kwocie 1.614.617 zł. Przy wymiarze zobowiązania podatkowego organ podatkowy uwzględnił, że podatnik należy do II grupy podatkowej (wnuczka siostry zmarłego). W podstawie prawnej organ podatkowy powołał art. 2, art. 5, art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym w dacie powstania odnowionego obowiązku podatkowego, tj. 19 stycznia 2012 r. (Dz.U.09.93.768 ze zm. - w dalszej części uzasadnienia u.p.s.d.). Natomiast do zasad nabycia spadku organ podatkowy zastosował prawo angielskie, jako prawo ojczyste spadkodawcy i powołał się przy tym na ustawę Prawo prywatne międzynarodowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne