Wyrok NSA z dnia 27 października 2015 r., sygn. I FSK 1153/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 27 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. [...] spółki jawnej z siedzibą w J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 25 marca 2014 r. sygn. akt I SA/Łd 1361/13 w sprawie ze skargi H. [...] spółki jawnej z siedzibą w J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 14 października 2013 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za kwiecień i maj 2009 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok, 2) uchyla zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 14 października 2013 r. nr [...] , 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w L. na rzecz H. [...] spółki jawnej z siedzibą w J. kwotę 5.349 zł (słownie: pięć tysięcy trzysta czterdzieści dziewięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 25 marca 2014 r., sygn. akt: I SA/Łd 1361/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę H. Spółki jawnej z siedzibą w J. (dalej: "spółka", "skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 14 października 2013 r. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za kwiecień i maj 2009 r.
1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że w wyniku postępowania kontrolnego przeprowadzonego w stosunku do spółki ustalono, że w rozliczeniu za miesiąc kwiecień i maj 2009 r. z naruszeniem przepisu art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm. - dalej: "ustawa o VAT", pomniejszyła podatek należny o podatek naliczony z faktur VAT dokumentujących nabycie kart pre-paid od firmy W. sp. z o.o. Firma ta bowiem, nie prowadziła działalności gospodarczej lecz jedynie firmowała działalność osoby trzeciej - P. G. Ustalono bowiem, że P. G. w okresie od października 2008 r. do maja 2009 r. dokonywał - wykorzystując dane podmiotów zagranicznych mających swoje siedziby na terenie Niemiec i Słowacji (tylko fakturowo) - zakupu kart pre-paid od firmy L.S.A. w cenie niezawierającej podatku od towarów i usług oraz ich dalszej odsprzedaży na terenie kraju. Z polecenia P. G. powstały firmy zagraniczne T. i E. s.r.o., a osoby przez niego wskazane zakupiły udziały firm polskich: [...] które miały handlować kartami pre-paid polskich operatorów telefonii komórkowych. W ocenie organów działalność tych firm prowadzona była w rzeczywistości przez P. G., a nie osoby oficjalnie reprezentujące te firmy. P. G. nie odprowadził na terenie Polski podatku należnego z tytułu świadczenia przedmiotowych usług. Zakupione w firmie L.S.A. karty pre-paid otrzymywał od osób odbierających je w imieniu firm T.i E. s.r.o., a następnie sprzedawał je pod firmami: [...] różnym odbiorcom, w tym H. Spółka jawna. Dostawcą kart pre-paid do spółki W. była E. sp. z o.o., która jak ustalono, nie prowadziła działalności w zakresie obrotu tymi kartami, a była wyłącznie wykorzystana do zalegalizowania nabycia kart przez P. G., przy wykorzystaniu podmiotu zagranicznego E. s.r.o. Słowacja. Organy ustaliły również, że nazwę W.Spółka z o.o. udostępnił P. G. Prezes Zarządu tej Spółki, B. S. Podpisywał on bowiem wystawiane przez swojego szwagra, P. G., faktury sprzedaży pod firmą W. spółka z o.o.. "legalizując" w ten sposób karty pre-paid, których właścicielem był P..
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty