06.10.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 października 2015 r., sygn. I FSK 792/14

Standardy konstytucyjne wymagają do osiągnięcia przewidzianego w art. 70 § 6 pkt 1 O.p. skutku w postaci zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, zawiadomienia podatnika o przyczynie powodującej taki skutek, tzn. o wszczętym w określonym dniu postępowaniu w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe związane z tym zobowiązaniem.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia del. WSA Hieronim Sęk (spr.), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 6 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 30 grudnia 2013 r. sygn. akt I SA/Ke 441/13 w sprawie ze skargi M.K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 6 czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M.K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 900 (słownie: dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Przedmiot skargi kasacyjnej

1.1. Skarga kasacyjna została wniesiona przez M.K. (dalej: Strona lub Skarżąca) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 30 grudnia 2013 r., sygn. akt I SA/Ke 441/13, którym oddalono skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. (dalej: Dyrektor IS) z dnia 6 czerwca 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) za sierpień 2007 r.

2. Stan sprawy przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji

2.1. Sąd wskazał, że Dyrektor IS powołaną wyżej decyzją utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w O. (dalej: Naczelnik US) z dnia 27 grudnia 2012 r. określającą za ww. okres rozliczeniowy nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na kolejny miesiąc.

2.2. W toku postępowania przed organami podatkowymi ustalono i przyjęto w szczególności, że: - Strona od dnia 30 października 2001 r. prowadziła działalność gospodarczą pod nazwą "W." M.K. w zakresie skupu i sprzedaży hurtowej złomu stalowego; - w 2007 r. działalność prowadzona była w lokalu o powierzchni 18 m2; - pod tym samym adresem działalność prowadziła firma jej córki "Skup i Sprzedaż Złomu" M.P. (z domu K.); - Strona w 2007 r. nie dzierżawiła pomieszczeń magazynowych, nie posiadała placu do składowania złomu, środków transportu ani środków trwałych i nie zatrudniała pracowników; - podczas oględzin miejsca prowadzenia działalności gospodarczej córka Strony oświadczyła, że na hali znajdował się złom należący tylko do niej; - we wskazanym na wstępie okresie rozliczeniowym zawyżony został podatek naliczony, który wynikał z faktury wystawionej przez PW "K." Sp. j. J. M., M. M.; - faktura ta nie odzwierciedlała bowiem rzeczywiście dokonanej czynności; - spółka "K." w okresie od stycznia 2007 r. do grudnia 2007 r. posługiwała się pustymi fakturami stwierdzającymi rzekome zakupy złomu, wystawionymi przez: [...] - podstawę odmowy prawa do odliczenia podatku wykazanego na fakturze wystawionej przez spółkę "K." stanowił art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.; dalej: u.p.t.u.); - we wskazanym okresie rozliczeniowym nie wystąpiły nieprawidłowości w rozliczeniu podatku należnego, z uwagi na brak sprzedaży; - takie nieprawidłowości, polegające na wypisywaniu pustych faktur na sprzedaż złomu, którego faktycznie nie dostarczono do odbiorcy, stwierdzono natomiast w pozostałych miesiącach 2007 r.; - w konsekwencji, prowadzona przez Stronę ewidencja sprzedaży VAT została uznana za nierzetelną w całości; - w 2007 r. Strona wystawiała faktury na sprzedaż złomu wyłącznie dla "S." sp. z o.o., z którą nie zawierała żadnej umowy o pośrednictwo w handlu złomem; - dla przyjęcia, że Strona świadomie brała udział w fikcyjnym procederze obrotu złomem miały znaczenie bliskie stosunki M.K. z jednym ze wspólników spółki "K."; - za dochowaniem przez Stronę standardów należytej staranności nie mogły przemawiać będące w jej posiadaniu dokumenty rejestracyjne ww. spółki; - na podstawie postanowienia z dnia 27 grudnia 2012 r. wszczęto dochodzenie w sprawie o przestępstwo skarbowe z art. 83 § 1 w związku z art. 62 § 2 i art. 6 § 2 Kodeksu karnego skarbowego (dalej: k.k.s.), które trwało w momencie wydania decyzji; - w dniu 28 grudnia 2012 r. Stronie doręczono zawiadomienie z dnia 27 grudnia 2012 r. o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia i wezwanie do stawienia się w urzędzie skarbowym w charakterze osoby podejrzanej; - nie doszło zatem do przedawnienia podatku VAT za ww. okres rozliczeniowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne