13.10.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 października 2015 r., sygn. II FSK 2039/13

Kto spłaci oprocentowanie naliczone innej firmie, przejętej następnie w formie aportu, może odliczyć je od swojego przychodu.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Jerzy Płusa, Protokolant Aleksandra Brach, po rozpoznaniu w dniu 13 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. sp. z o.o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 20 marca 2013 r. sygn. akt I SA/Sz 935/12 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 13 lipca 2012 r. nr ITPB3/423-193/12/AM w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 13 lipca 2012 r. nr ITPB3/423-193/12/AM, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz A. sp. z o.o. z siedzibą w S. kwotę 897 (słownie: osiemset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowo-administracyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością A. z siedzibą w S. na indywidualną interpretację działającego z upoważnienia Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 16 kwietnia 2012 r. skarżąca Spółka podała, że jako wkład niepieniężny zostanie do niej wniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa wraz z zobowiązaniami dotyczącymi spłaty kredytu zaciągniętego na potrzeby działalności, w tym na nabycie środków trwałych. Zadała pytanie, czy naliczone po dniu przejęcia kredytu odsetki będą dla niej kosztem uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty (kapitalizacji) - zajmując stanowisko, że teza ta jest prawidłowa. Wskazała, że chociaż na gruncie prawa cywilnego pojęcie "przedsiębiorstwo" nie obejmuje związanych z nim zobowiązań, zobowiązania te mogą być przejęte przez nabywcę na podstawie art. 519 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm., dalej: K.c.), a ponieważ ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej: u.p.d.o.p.) nie zawiera szczegółowych regulacji dotyczących spłaty zadłużenia przez nabywcę przedsiębiorstwa, do odsetek od kredytów, niezliczonych do kosztów uzyskania przychodów przez zbywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zastosowanie mają zasady ogólne, określone w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. i jeżeli odsetki od przejętego kredytu związane są z działalnością skarżącej, powinny być uznane za koszty uzyskania przychodów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne