07.10.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 października 2015 r., sygn. II FSK 1663/13

Wysokość daniny według karty podatkowej jest tylko hipotetyczna, dlatego tak ważne jest, żeby przedsiębiorcy trzymali się zasad. Nawet jednorazowa sprzedaż dokonana przez przedsiębiorcę jest sprzedażą w ramach działalności gospodarczej.

Gazeta Prawna nr 197/2015

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia del. NSA Danuta Małysz (sprawozdawca), Protokolant Joanna Bańbura, po rozpoznaniu w dniu 7 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 29 stycznia 2013 r. sygn. akt I SA/Gl 834/12 w sprawie ze skargi A. N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. N. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 stycznia 2013 r., sygn. akt I SA/Gl 834/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę A. N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 maja 2012 r. w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan sprawy:

Wymienioną wyżej decyzją z dnia 28 maja 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w M. z dnia 29 lutego 2012 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji z dnia 21 stycznia 2010 r. w przedmiocie ustalenia A. N. (podatnik, skarżący) wysokości karty podatkowej na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wyjaśnił, że decyzja ustalająca podatnikowi wysokość karty podatkowej na rok 2010 została wydana przy uwzględnieniu działalności głównej, tj. usługi ślusarskie oraz działalności dodatkowej, tj. usługi w zakresie robót budowlanych, murarskich, ciesielskich, dekarskich, posadzkarskich, malarskich związanych z wykładaniem i tapetowaniem ścian, izolatorskich, związanych z wznoszeniem i montażem konstrukcji stalowych dla ludności, co odpowiada zakresowi działalności wskazanemu przez podatnika w deklaracji w sprawie uzyskania karty podatkowej oraz zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Organ zauważył przy tym, że podatnik prowadził działalność gospodarczą w zakresie "ślusarstwo", zaś po zmianie dokonanej w marcu 2009 r. - w zakresie: "wykonywanie konstrukcji i pokryć dachowych, pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane, tynkowanie, zakładanie stolarki budowlanej, posadzkarstwo, tapetowanie, i oblicowywanie ścian, a także wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne