07.08.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 sierpnia 2015 r., sygn. I FSK 633/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 28 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 grudnia 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 1631/13 w sprawie ze skargi S. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od S. z siedzibą w W. na rzecz Ministra Finansów kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

UZASADNENIE

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania administracyjnego.

1.1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 5 marca 2013 r. wydaną na wniosek Stowarzyszenia S. z siedzibą w W. (Stowarzyszenie/Skarżący) w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że we wniosku Stowarzyszenie wskazało, że jest organizacją zbiorowego zarządzania w rozumieniu art. 104 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2006r, Nr 90, poz. 631 ze zm. dalej: ustawa p.a.p.p.), posiada zezwolenie właściwego ministra. Jego celem statutowym jest ochrona oraz zbiorowe zarządzanie prawami do artystycznych wykonań, wykonywanie uprawnień organizacji zbiorowego zarządzania wynikających z ustawy p.a.p.p. Stowarzyszenie, jako organizacja zbiorowego zarządzania, nabyło ex lege uprawnienia z ustawy p.a.p.p. oraz uprawnione jest do zbiorowego zarządzania i ochrony praw pokrewnych do artystycznych wykonań utworów muzycznych i słowno-muzycznych na określonych decyzją polach eksploatacji, z czego wynika uprawnienie do zawierania umów z nadawcami radiowymi i telewizyjnymi, operatorami kablowymi, podmiotami dokonującymi publicznych odtworzeń z egzemplarzy wprowadzonych do obrotu. Na mocy art. 105 ust. 1 ustawy p.a.p.p. O uprawnieniach Stowarzyszenia rozstrzyga treść uzyskanego zezwolenia MKiDN, co oznacza, że zobowiązane jest ono wykonywać czynnie swe zadania statutowe z samego faktu posiadania takiego zezwolenia, a nie z woli konkretnego artysty wykonawcy. Przykładowo jest uprawnione do ścigania naruszeń prawa autorskiego, niezależnie od tego, komu prawo pokrewne przysługuje, może na mocy art. 105 ust. 2 ustawy p.a.p.p. żądać informacji i wglądu do dokumentów od użytkowników praw o zakresie tego korzystania. Zobowiązane jest do podejmowania sporów sądowych zmierzających do ochrony praw pokrewnych, niezależnie od uprawnionego; ma prawo do zawarcia umowy z użytkownikami praw w przedmiocie zbiorczej kategorii praw, a nie wyszczególnionych artystycznych wykonań. Stowarzyszenie zobowiązane jest także ustalać wynagrodzenie z użytkownikami praw w specjalnym trybie przewidzianym w rozdziale 12(1) Oddział 2 - zatwierdzanie tabel wynagrodzeń, a więc odmiennie od zasad komercyjnego obrotu gospodarczego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne