Wyrok NSA z dnia 21 września 2015 r., sygn. I FSK 220/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Ryszard Pęk, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 9 września 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 15 października 2013 r., sygn. akt I SA/Łd 1077/13 w sprawie ze skargi M. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 28 lipca 2011 r., nr [...] w przedmiocie uchylenia zaskarżonej decyzji organu I instancji w sprawie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za październik 2002 r. i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu pierwszej instancji (k. 131 i 138-150 akt)
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 października 2013 r., sygn. akt I SA/Łd 1077/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (dalej: sąd pierwszej instancji) oddalił skargę M. W. (dalej: skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. (dalej: organ odwoławczy) z dnia 28 lipca 2011 r. w przedmiocie uchylenia decyzji organu pierwszej instancji w sprawie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za październik 2002 r. i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia.
1.2. W uzasadnieniu powyższego wyroku sąd pierwszej instancji przedstawił tok postępowania w sprawie, wskazując na kilkakrotne jej rozpatrywanie przez sądy administracyjne. Sąd zaznaczył zwłaszcza, że skarga skarżącej na przedmiotową decyzję została oddalona wyrokiem z dnia 27 stycznia 2012 r., sygn. akt I SA/Łd 1302/11, orzeczenie to został jednak uchylone przez Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z dnia 26 czerwca 2013 r., I FSK 1085/12) w wyniku skargi kasacyjnej skarżącej. Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się z sądem pierwszej instancji co do możliwości zastosowania w sprawie art. 70 § 6 pkt 2 o.p., zwracając uwagę na pominięte przez ten sąd przepisy przejściowe. Przekazując sprawę do ponownego rozpoznania sądowi pierwszej instancji Naczelny Sąd Administracyjny zobowiązał go do ustalenia, czy w sprawie zaszły okoliczności wskazujące na wydanie decyzji w warunkach przedawnienia, w tym dokonania analizy możliwości zastosowania art. 70 § 4 o.p. z uwzględnieniem treści przepisów przejściowych. Równocześnie Naczelny Sąd Administracyjny nie podzielił stanowiska skarżącej w zakresie wykładni art. 70 § 4 o.p., wskazując, że uchylenie decyzji stanowiącej podstawę wystawienia tytułu wykonawczego nie ma wpływu na moc prawną czynności egzekucyjnych przeprowadzonych na jego podstawie, tj. uchylenie decyzji nie powoduje wyeliminowania jej skutków ex tunc, gdyż taki stan nastąpiłby jedynie wówczas, gdyby decyzję tę uznano za nieważną. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił też, że zobowiązanie w podatku od towarów i usług powstaje, w myśl art. 21 § 1 pkt 1 o.p., z mocy prawa, tj. niezależnie od woli wiedzy i zamiaru jakiegokolwiek podmiotu stosunku prawnopodatkowego. Z tych względów niezależnie od tego, czy podatnik wypełni ciążący na nim obowiązek złożenia deklaracji, z której wynikać będzie wysokość zobowiązania, czy zobowiązanie to zostanie określone decyzją organu podatkowego w innej wysokości, niż wskazał to podatnik, to i decyzja i deklaracja mają charakter wtórny wobec już powstałego zobowiązania. W związku z tym nie można mówić o wygaśnięciu zobowiązania podatkowego powstającego z mocy prawa w wyniku samego uchylenia decyzji wymiarowej. W takim przypadku zobowiązanie, do czasu wydania kolejnej decyzji je konkretyzującej, nadal istnieje, tylko w nieskonkretyzowanej wysokości albo w wysokości wynikającej ze złożonej przez podatnika deklaracji. Również decyzja wymiarowa wydana po ponownym rozpatrzeniu sprawy, konkretyzując na nowo zobowiązanie podatkowe, obala domniemanie prawidłowości złożonej przez podatnika deklaracji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty