21.10.2015

Wyrok NSA z dnia 21 października 2015 r., sygn. II FSK 2209/13

W stanie prawnym obowiązującym w prawie krajowym w dniu 1 lipca 1984 r., opłatą skarbową było objęte podwyższenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej, a stawka podatku była wyższa niż 0,5%. Po dniu 1 maja 2004 r. Polska nie była w związku z tym zobowiązana na podstawie przepisów wspólnotowych do zwolnienia podwyższenia kapitału w spółce akcyjnej od podatku od czynności cywilnoprawnej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Andrzej Jagiełło, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia WSA (del.) Marek Olejnik (sprawozdawca), Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 21 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "C." S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 marca 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 2124/12 w sprawie ze skargi "C." S.A. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2 maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "C." S.A. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie kwotę 5400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 20 marca 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 2124/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę C. [...] (dalej: Strona skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 2 maja 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych. Wyrok jest dostępny na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/.

2. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi (przedstawiony przez WSA w Warszawie):

2.1. Wnioskiem z dnia 26 października 2011 r. Strona skarżąca zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. (dalej: organ pierwszej instancji) o stwierdzenie nadpłaty i zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: "p.c.c.") w kwocie 574.936,00 zł, w związku z pobraniem przez notariusza w dniu 2 listopada 2010 r. przy akcie notarialnym Rep. A Nr [...] podatku od podwyższenia kapitału zakładowego Spółki uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z 28 października 2010 r. Podwyższenie kapitału miało nastąpić poprzez emisję akcji zwykłych na okaziciela serii D, o wartości nominalnej 5 zł każda. Akcje miały zostać opłacone wyłącznie wkładami pieniężnymi. Uzasadniając wniosek Strona skarżąca, analizując przepisy ustawy z dnia 19 grudnia 1975 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 1975 r. Nr 45, poz. 226; dalej jako: "u.o.s."), przepisy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 maja 1983 r. w sprawie opłaty skarbowej (Dz. U. z 1983 r. Nr 34, poz. 161; dalej jako: "Rozporządzenie") oraz przepisy Rozporządzenia Prezydenta z dnia 27 czerwca 1934 r. - Kodeksu Handlowego, doszła do wniosku, że przedmiotem opodatkowania opłatą skarbową na dzień 1 lipca 1984 r. były jedynie wkłady wnoszone przez wspólników do spółki jawnej, komandytowej, czy z ograniczoną odpowiedzialnością. Natomiast wkłady wnoszone do spółki akcyjnej nie podlegały opodatkowaniu. Zdaniem Skarżącej powyższe wynika z faktu, że w odniesieniu do osób wnoszących wkłady do spółki akcyjnej kodeks handlowy używa określenia "akcjonariusze", podczas gdy w stosunku do osób wnoszących wkłady do sp. z o.o., jawnej, komandytowej używa pojęcia "wspólnik".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne