Wyrok NSA z dnia 6 marca 2015 r., sygn. I FSK 1375/13
Charakter kwoty wykazanej w fakturze jako podatek należny w rozumieniu ustawy o VAT, w istocie nie będącej podatkiem należnym w tym rozumieniu, jest okolicznością niepozwalającą na objęcie tej kwoty systemem rozliczeń dokonywanym przez podatnika w deklaracji VAT-7 w ramach podstawowego mechanizmu opodatkowania podatkiem od towarów i usług: naliczenie podatku należnego - odliczenie podatku naliczonego. Konsekwencją powyższego poglądu jest niedopuszczalność objęcia systemem rozliczeń także korekt faktur wystawionych w trybie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA (del.) Maja Chodacka, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 6 marca 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 3 kwietnia 2013 r. sygn. akt I SA/Po 1028/12 w sprawie ze skargi A.W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 13 listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąc listopad 2010 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A.W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 900 (słownie: dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
Wyrokiem z dnia 3 kwietnia 2013r., sygn. akt I SA/Po 1028/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę A.W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 13 listopada 2012 r.
2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji tok postępowania
2.1. Zaskarżoną do Sądu pierwszej instancji decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w P., po rozpoznaniu odwołania podatnika, utrzymał w mocy decyzję z dnia 24 kwietnia 2012r. Naczelnika Urzędu Skarbowego w O., którą to określono skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za listopad 2010r. Organy podatkowe stwierdziły, że wystawiona przez skarżącego faktura VAT 2/F/2007 z dnia 20 kwietnia 2007r., która miała dokumentować odsprzedaż linii technologicznej na rzecz Z.M. nie odzwierciedlała rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Tym samym uznano, że skarżący nie miał prawa do rozliczenia w deklaracji VAT za listopad 2010r. faktury korygującej FK/1/09/2010 z dnia 23 września 2010r., gdyż skorygowanie faktury możliwe jest wyłącznie wówczas, gdy dotyczy ona faktury błędnie wystawionej, nie zaś "pustej", niedokumentującej rzeczywistej transakcji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty