Postanowienie NSA z dnia 4 grudnia 2014 r., sygn. I OSK 3035/13
Inne; Odrzucenie skargi
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Joanna Banasiewicz, Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.), Sędzia del. WSA Jacek Fronczyk, Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Penda, po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 10 września 2013 r. sygn. akt III SA/Kr 1681/12 w sprawie ze skargi T. W. na czynność Prezydenta Miasta Krakowa z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania lokalu postanawia: uchylić pkt I. zaskarżonego wyroku i odrzucić skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę T. W. na opisaną w sentencji czynność Prezydenta Miasta Kraków oraz przyznał pełnomocnikowi skarżącego z urzędu wynagrodzenie z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej.
Jak wynika z jego uzasadnienia pismem z dnia 23 lipca 2012 r. skarżący złożył podanie o wynajęcie mu lokalu z zasobów mieszkaniowych Gminy Miejskiej Kraków, podając iż nie ma gdzie mieszkać, gdyż dotychczasowe mieszkanie, które zostało mu wraz z rodziną przyznane podczas jego pobytu w zakładzie karnym obecnie zajmowane jest przez byłą żonę z dziećmi i kolejnego męża. Pismem z dnia 20 sierpnia 2012 r. organ poinformował stronę o niemożności uwzględnienia wniosku, gdyż po myśli § 49 ust. 1 pkt 1 uchwały Rady Miasta Kraków z dnia 24 października 2007 r., nr XXIV/288/07, w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kraków (Dz. Urz. Woj. Małopolskiego nr 850, poz. 5589), osoby posiadające jakikolwiek tytuł prawny do lokalu mieszkalnego lub innej nieruchomości, stanowiący podstawę do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych we własnym zakresie, nie są uznawane za osoby niemające zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych. W konsekwencji czego wnioskodawca nie jest uprawniony do starania się o wynajem lokalu gminnego, skoro jest najemcą lokalu socjalnego przyznanego mu i rodzinie w wykonaniu wyroku eksmisyjnego. Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa pozostało bezskuteczne, gdyż organ podtrzymał dotychczasowe stanowisko, dodając, że strona uzyskała już pomoc mieszkaniową, co z mocy § 49 ust. 1 pkt 4 powołanej uchwały wyklucza możliwość uwzględnienia żądania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty