Postanowienie NSA z dnia 25 listopada 2014 r., sygn. I OSK 2793/14
Odrzucenie skargi
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Barbara Adamiak po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2014 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. P. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 27 sierpnia 2014 r., sygn. akt IV SAB/Po 46/14 o odrzuceniu skargi P. P. na bezczynność Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sądu Okręgowego w Kaliszu w przedmiocie udostępnienie informacji publicznej postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie.
Uzasadnienie
Pismem z 26 maja 2014 r. P. P. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na bezczynność Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sądu Okręgowego w Kaliszu (dalej: Zastępcy Rzecznika) w przedmiocie udzielenia informacji publicznej. Wnoszący skargę kasacyjną wniósł o zobowiązanie Zastępcy Rzecznika do rozpoznania wniosku z 25 kwietnia 2014 r. zgodnie z przepisami ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.; obecnie: Dz. U. z 2014 r. poz. 782). Wskazanym wnioskiem wnoszący skargę kasacyjną zwrócił się do Zastępcy Rzecznika o udostępnienie na piśmie "informacji publicznej, czy sygnatura [...] jest równocześnie sygnaturą sprawy [...], a jeśli nie, jaki jest przedmiot postępowania w sprawie [...], kiedy i na czyj wniosek zostało wszczęte to postępowanie".
W odpowiedzi na skargę Zastępca Rzecznika wniósł o jej odrzucenie, wskazując, że nie jest organem uprawnionym do udostępniania informacji publicznej. Załączył wniosek o udostępnienie informacji publicznej oraz kserokopię swojej odpowiedzi, w której wskazał, że wnoszący skargę kasacyjną mógł uzyskać informację w dniu 26 kwietnia 2014 r., kiedy został wezwany a nie stawił się bez usprawiedliwienia, i w której wyznaczył kolejny (piąty) termin wysłuchania wnoszącego skargę kasacyjną (na dzień 16 maja 2014 r.).
W piśmie procesowym z 30 czerwca 2014 r. wnoszący skargę kasacyjną, w uzupełnieniu podstaw i zarzutów skargi napisał, że prawo dostępu do informacji publicznej jest prawem powszechnym. Wnioskujący o udzielenie takiej informacji nie musi zatem wykazywać jakiegokolwiek interesu prawnego lub faktycznego w jej uzyskaniu. Wyłączenie prawa do uzyskania informacji w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy możliwe jest jej udzielenie w trybie innych przepisów rangi ustawy (art. 1 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej). W pozostałych sytuacjach informacji takiej należy zatem udzielić w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty